Klæbo og Northug til Totenrullen

av Marthe Katrine Myhre • 12.04.2022
Oppland Arbeiderblad melder at Toten skifestival får besøk av de to største herreprofilene i langrenn i nyere tid når Johannes Høsflot Klæbo og Petter Northug stiller på startstreken i en utvidet utgave av Toten skifestival på rulleski. Derfor er det bare å glede seg til sommersesongen.

Oppland Arbeiderblad melder at Toten skifestival får besøk av de to største herreprofilene i langrenn i nyere tid når Johannes Høsflot Klæbo og Petter Northug stiller på startstreken i en utvidet utgave av Toten skifestival på rulleski. Derfor er det bare å glede seg til sommersesongen.

Vetle Thyli er gründeren av Toten skifestival. I fjor lovet la han ikke skjul på at ambisjonene var å utvikle skifestivalen på rulleski til å bli en av de store i Norge. Den foreløpige startlista og endringen av løypeprofilen viser at den gode skiløperen holder sine lovnader. 17.-18. juni kommer nemlig et startfelt til Toten som bør trekke mange tilskuere til veiene og gatene på Toten og i Gjøvik.

– Toten Skifestival begynner for alvor å etablere seg som et nasjonalt rulleskievent. Vi krysser fingrene for flott sommervær, og håper folk på Toten og Gjøvik møter opp i hopetall langs løypa. Etter to stusslige år, trenger vi en skikkelig folkefest nå, oppfordrer Vetle Thyli til Oppland Arbeiderblad.

Stjernene kommer På den fem mil lange løypa lørdag 18. juni stiller verdens beste skiløper, Johannes Høsflot Klæbo, til start. Det gjør også langrennslegende Petter Northug. I tillegg har Astrid Øyre Slind meldt sin ankomst etter en suksessrik vinter i Visma ski Classic.

– Totenrullen er etter hvert blitt et attraktivt langløp for mange av våre største skiprofiler, og det er moro å allerede nå kunne fortelle at OL-mester Johannes Høsflot Klæbo, Vasaloppvinner Astrid Øyre Slind og Norges kanskje største langrennslegende, Petter Northug, kommer til Toten for å konkurrere, forteller Thyli, som selv er kaptein for langløpslaget Team Kaffebryggeriet.

Petter Northug har gitt seg som toppløper, men trener fortsatt godt og går enkelte langløp. Han gleder seg til å besøke Toten.

– Det blir langt og tungt, men jeg er klar! Håper hele Toten kommer for å heie. Det trenger jeg, sier Petter Northug. Årets utgave av langløpet har også fått en litt endret løypeprofil. Start og mål er i Storgata på Raufoss, men tidligere år har løperne svingt av på Kallerud og satt kursen rett mot Nordlia, Lena og Sillongen på vei mot mål. I år vil løperne svinge innom Gjøvik sentrum via Strandgata, opp Hunnsveien og Panparken før de setter kursen utover mot Østre Toten.

– Da passerer løperne uterestaurantene i Gjøvik på en forhåpentligvis fin sommerdag. Det bør trekke mange tilskuere og skape fin stemning i Gjøvik. Det vil også bli en spurtpris i Panparken rett utenfor Oppland Arbeiderblad sine nye lokaler, sier Åge Skinstad i følge lokalavisa.

Tour de France-stemning Skinstad kaller seg konsulent for løpet, og håper på masse folk både i Gjøvik sentrum og langs veiene på Toten.

– Både i Gjøvik, på veiene fra Nordlia til Lena og i bakkene opp mot Sillongen er det flott å se løperne i aksjon. Der er det mulig å lage litt Tour de France-stemning. Rennet blir jo også tv-sendt, og det er de rareste som kommer på tv, sier tv-kommentatoren og smiler.

Vetle Thyli er glad for at Gjøvik har vært så positive til å få rennet gjennom sentrum.

– Det gir rennet en litt ny «edge», og foreløpig har planleggingen gått veldig bra. Jeg tror dette blir veldig gøy, sier Thyli, som selvsagt skal utfordre Klæbo & co. i selve rennet.

Arrangementet starter fredag 17. juni. Dagen etter skal seniorene ut på fem mil gjennom tre kommuner. Skinstad og Thyli håper å se mange løpere på startstreken denne dagen. I tillegg til den fem mil lange runden blir det og renn for mosjonistklasser, opplyser Oppland Arbeiderblad.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    by Langrenn.com
    02.06.2025
  • roller ski
    1

    Start rulleskisesongen riktig

    by Teemu Virtanen
    01.05.2026

FlerE artikler

  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    Har vært personlig trener for Frida Karlsson helt siden hun var junior, er det nå brått helt uklart hva som skjer videre.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026