Sterkt startfelt i nytt rulleskirenn

av Mårten Lång • 09.08.2022
Søndag er det dags for premiere på det nystartede 157 XCC Rollerski Tour. Først ut er det 40 kilometer lange Tanumsloppet. Sjefen for arrangementet, Ulf Brahm, melder om sterkt startfelt og det ligger an til tøffe dueller.
Søndag er det dags for premiere på det nystartede 157 XCC Rollerski Tour. Først ut er det 40 kilometer lange Tanumsloppet. Sjefen for arrangementet, Ulf Brahm, melder om sterkt startfelt og det ligger an til tøffe dueller.

Max Novak er en av de som stiller til start på søndag. Forrige uke vant han Blink Classics. Til helgen går han Tanumsloppet.

157 XCC Rollerskitour er en ny rulleskikonkurranseserie startet av Lager 157 Ski Team. Det som venter den neste halvannen måneden er fem løp i «Vest-Sverige».

Først ut er Tanumsloppet som avgjøres søndag.

40 kilometer i klassisk stil står på programmet:

— Første runde er 22 kilometer og andre runde er 18 kilometer og starter med en runde på en skøytebane. Løypa er kupert og består av en god blanding av noen bakker og en del flate partier. Vi har fått skryt fra de som har vært her og prøvegått, sier løpsleder Ulf Brahm.

Og det er sett fra et eliteperspektiv et godt startfelt der vinneren av Blink Classics Max Novak, Team Aker Dæhlie stiller til start, det samme vil Team Ramuddens Alfred Buskqvist og store deler av Lager 157 Ski Team. Unggutten Alvar Myhlback, som virkelig imponerte under Blink-festivalen, er også klar for nye dueller.

På damesiden starter Hedda Bångman fra Team Nordic Experience, og det samme gjør Karolina Hedenström som er ny i Lager 157 Ski Team.

Hedenström har annonsert at hun skal gå alle konkurransene i den nystartede rulleskiserien.

— Det er veldig verdifullt å ha muligheten til å konkurrere også om sommeren. Da varierer formen mye etter hvordan treningsopplegget ser ut. Men når jeg først har tatt på startnummeret, blir jeg tagget og vil finne den gode følelsen og føle at jeg tar i det jeg har. På den måten er det gode muligheter for å teste ut forskjellige teknikker før konkurransene til vinteren, sier Hedenström.

Senere denne uken får du møte Karolina Hedenström i et lengre intervju her på langrenn.com

Elitefeltet er skarpt pg solid, men dessverre er det litt tynnere på mosjonssiden.

— Vi har 75 løpere påmeldt til søndagens renn nå, og det er klart godkjent. Men vi håper det kommer flere påmeldinger slik at vi når 100. Vi har mange mosjonister som trener til Vasaloppet, men som ikke ønsker å stille i konkurranser på sommeren. Vi håper å få dem med i denne serien, for det er verdifullt å ta på seg et startnummer også om sommeren, sier Brahm. Bedre trening finnes ikke.

Her er løperne som har meldt seg på så langt.

Konkurransene i 157 XCC Rollerski Tour

  1. august – Tanumsloppet
  2. august – Topprull
  3. sep – Värnamorollen
  4. sep – Billingen Rollerski
  5. oktober – 157XCC åpen
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • 1

    Frida Karlsson: Dette er nøkkeløkta i oppkjøringen

    by Ingeborg Scheve
    04.07.2023
  • Max Novak Alliansloppet 15km 2022
    1

    Petter Northug fridde til Max Novak, men fikk avslag

    by Marthe Katrine Myhre
    30.08.2022
  • 1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    06.07.2023
  • 1

    Slik takler du overgangen til rulleski

    by Ingeborg Scheve
    15.05.2023

FlerE artikler

  • OL-legenden om Klæbo: – Han er unik, men…

    Med under ett år til OL 2026 og stadig flere tegn til russisk retur, gjør OL-legenden opp status: – Klæbo er unik, men Bolshunov har vist at han er den beste. Og stjerneskuddet Korostelev i et OL...?
    av Ingeborg Scheve
    18.04.2025
  • Sa fra seg landslagsplassen for å gå løs på en ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Klæbo-rival er blitt pappa

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Verdensmesteren ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025
  • Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

    av Ingeborg Scheve
    17.04.2025