Alle norske bommet – ingen på pallen i Kontiolahti

av Kjell-Erik Kristiansen • 06.12.2024
Alle de norske stjernene måtte i strafferunden i Kontiolahti. Dermed ble det noe så sjeldent som en premiepall uten norske løpere i herrenes 10 km sprint under fredagens verdenscup i skiskyting.

Det var Emilien Jacquelin (bildet) som ble dagens mann. Franskmannen har hatt sine utfordringer og vært helt utenfor i perioder, men er jo en joker som er enten/eller når det gjelder toppløp.

Men nå slo han til med to feilfrie serier og rask fart i sporet. Dermed vant franskmannen med 18,9 sekunder til en sterkt spurtende Sebastian Samuelsson som reiste den svenske æren og ble eneste mann på pallen med en strafferunde.

Fredagens seier var Jacquelins første i verdenscupen på tre år og hans første i sprint.

Tyske Philipp Nawrath knep ”bronsen” foran overraskelsen Campell Wright. Den tidligere juniorverdensmesteren som tidligere representerte New Zealand fikk til et kjempeløp og var bare fire sekunder fea pallen etter en sluttrunde sammen med Sturla Holm Lægreid.

Ingen feilfri nordmann
Hele det norske laget måtte i strafferunden og da var det umulig å kjempe om pallplassene. Johannes Thingnes Bø og Vebjørn Sørum avsluttet veldig sterkt på sisterunden og ble nummer 5 respektive 8 med to strafferunder hver.

Med en runde fikk vi inn Vetle Sjåstad Christiansen på 6.plass, Tarjei Bø nummer 7 og Sturla Holm Lægreid nummer 9.

– Litt stang ut med to bom på liggende. Skal være godt fornøyd med to bom når man ser på resultatlista. Jeg måtte hatt fullt hus for å vinne idag. Jeg kjente ikke bomskuddene ut til høyre, sier Johannes Thingnes Bø til TV2.

Han hadde den tredje beste langrennstiden etter Samuelsson og Jacquelin.

– Vi ble jo regelrett knust idag, sier Vetle Sjåstad Christiansen etter at nordmennene radet seg opp som nummer 5, 6, 7, 8 og 9.

– Jeg ble litt sjokket over negative meldinger på førsterunden, sier Vetle.
Verdenscuplederen Endre Strømsheim kom voldsomt ned på jorda med en 61.plass etter to strafferunder. Dermed ble det en kort period i gul trøye – i hvert fall denne gangen.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Disse landslagsløperne går NM

    På onsdag starter NM del 1, som er aller siste sjanse til å komme med til VM i Trondheim. Se hvem av landslagsløperne som går NM på Gåsbu, og hvilke øvelser de går.
    av Ingeborg Scheve
    13.01.2025
  • Legenden kommer til de største løpene

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.01.2025
  • 17-åringen i Northugs lag parkerer alle i VM-mønstringen i Molde

    av Ingeborg Scheve
    12.01.2025
  • Dundrer på døra til verdenscuptroppen

    av Ingeborg Scheve
    12.01.2025
  • Tøft møte med ankeretappen for Maren Kirkeeide

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.01.2025