Fant kompisen død: Nå bryter han tausheten

av Ingeborg Scheve • 02.01.2026
Johan-Olav Botn fant vennen Sivert Bakken (27) død på hotellrommet lille julaften. Nå forteller han om sjokket, kaoset – og dagene etterpå.

Johan-Olav Botn fant vennen Sivert Bakken (27) død på hotellrommet lille julaften. Nå forteller han om sjokket, kaoset – og dagene etterpå.

Skiskytterne Johan-Olav Botn og Sivert Guttorm Bakken skulle ut på felles økt klokka ni om morgenen på lille julaften. Da Botn stoppet for å hente nøkler, fant han vennen og landslagskollegaen død på hotellrommet. 

I dag, ti dager etter den tragiske hendelsen, åpner han opp om det som har hendt. 

– Jeg og Sivert skulle på skitur klokken 09 den morgenen. Jeg skulle innom for å hente bilnøkkelen for å ta ut noen ski og staver fra bilen, så fant jeg ham på rommet livløs, sier Botn til TV 2.

Se også: Ble funnet med høydemaske

Fant Bakken livløs

Botn forteller at han skjønte fort at kompisen var død. 

– Jeg så at han var helt livløs og blek i ansiktet. Jeg skjønte at han var død. Det var en sjokktilstand der man ikke føler noe som helst, men prøver å hjelpe, sier Botn. 

Det tok tid før det virkelig gikk opp for ham. 

– Det var først når ambulansen kom at jeg forstod hva som hadde skjedd – og at man tar det innover seg, legger Botn til.

Hva går gjennom deg når noe sånt oppstår?

– Det var fullstendig sjokktilstand og panikk. Det første man gjør er å prøve å hjelpe. Jeg prøvde å ringe politi og ambulanse, men kom ikke gjennom. Jeg sprang og hentet hjelp. Det var noen stressende minutter man prøvde å hjelpe – og få hjelp, sier han. 

Botn, som var i Lavazé i forbindelse med et privat høydeopphold sammen med Bakken og flere andre skiskyttere og langrennsløpere, ble avhørt av italiensk politi. 

Se også: 
Nye opplysninger: Det vil ta måneder før dødsårsaken er klar

Har hørt alt av spekulasjoner 

Bakken hadde på seg en høydemaske da Botn fant ham, og i dagene etter dødsfallet har det også oppstått spekulasjoner rundt årsaken. 

Botn synes det har vært krevende å lese debatten om høydemasker. 

– Jeg har dessverre fått med meg alt av spekulasjoner. Jeg ønsker at folk respekterer de pårørende, unngår spekulasjoner og venter med å konkludere til etterforskningen er over, sier han. 

På spørsmål om han selv har brukt høydemaske eller høydetelt svarer Botn «nei». Men han er rask til å poengtere at Bakken ikke har gjort noe ulovlig.

– Høydehus og høydetelt har vært lovlig i mange år. Det er ganske mange som har brukt dette før. Jeg vil ikke bidra for mye til spekulering, men påpeke at Sivert gjorde ingenting ulovlig. Dette var 100 prosent lovlig. Vi følger reglene til norsk lov, WADA og Antidoping Norge.

Både skiskytterforbundet og Bakkens advokat Bernt Heiberg har gått ut og bedt idretten og media om å frastå fra spekulasjoner rundt årsaken til Bakkens dødsfall.

SIVERT GUTTORM BAKKEN ble funnet død på hotellrommet sitt i Lavazé i Italia på lille julaften. Foto: NORDIC FOCUS

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Tok to VM-gull – men mangler i OL-uttaket

    by Ingeborg Scheve
    06.01.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • Sverre Dahlen Aspenes (NOR), Vetle Paulsen (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, mass men, Lenzerheide (SUI).
    1

    Første verdenscup etter dødsfallet: Store endringer i Norges tropp

    by Ingeborg Scheve
    05.01.2026

FlerE artikler

  • Ny svensk OL-knockout: – Det er så himla gøy

    Nok en gang blir det tidlig klart at kampen dreier seg om sølv og bronse. Tar sitt andre stake OL-gull etter maktoppvisning på 10-kilometeren.
    av Langrenn.com
    12.02.2026
  • Se Tjejvasan 2026 direkte på SC Play!

    av Langrenn.com
    12.02.2026
  • Klæbo-rival trekker seg – igjen

    av Ingeborg Scheve
    12.02.2026
  • Diggins røper skadedrama – nekter å gi opp OL

    av Ingeborg Scheve
    12.02.2026
  • Hedegart før OL-debuten: – Selvfølgelig er jeg gullfavoritt

    av Ingeborg Scheve og Kjell-Erik Kristiansen
    11.02.2026