Covid-smittet russer nektes å reise videre

av Ingeborg Scheve • 10.01.2022
Den Covid-smittede russiske skiskytteren Eduard Lapitov må bli igjen i Oberhof i Tyskland til 20. januar, mister viktige konkurranser.

Den Covid-smittede russiske skiskytteren Eduard Lapitov må bli igjen i Oberhof i Tyskland til 20. januar, mister viktige konkurranser.

Etter at Eduard Lapitov testet positivt på Covid-19 i forkant av verdenscuprunden i helga, får ikke den russiske skiskytteren reise videre. Han må sitte ut alle de 14 dagene av isolasjonstida i Oberhof, altså til 20 januar. 

Dermed går Lapitov glipp av neste runde i verdenscupen, som går i Rupholding fra 13. til 16. januar. 

Må sitte igjen i Oberhof
Lapitov søkte de lokale helsemyndighetene om å få forlate Oberhof før isolasjonstida er over. Den skal ifølge Nordic Mag ha blitt innvilget. Men mandag morgen meldte det russiske skiskytterlandslaget at Lapitov likevel blir igjen i Oberhof ut isolasjonstida. 

– Han vil kunne trene på ski også i isolasjonstida, siden det åpnes for å være utendørs i to timer hver dag, sier treneren Yuri Kaminsky i en pressemelding fra det russiske skiskytterforbundet

Kaminsky legger til at tyskeren Erik Lesser også har lånt Lapitov en sykkel. Nå har Anton Shipulins tidligere trener for Anton Shipulin satt opp et treningsprogram som Lapitov skal følge inne på hotellrommet sitt. 

Som følge av koronasmitten i det russiske laget, har treningssamlingen på Saminsky-passet blitt avlyst. Det for å begrense risikoen for smittespredning. 

For Lapytov kan den positive testen være kroken på døra for sesongen. Selv om russeren er vaksinert og ikke har symptomer, fikk han ingen dispensasjon fra reglene som gjelder for personer som tester positivt. 

Lapytov kunne derfor ikke konkurrere i Oberhof denne helga og får heller ikke delta i Rupholding neste helg. Det betyr at han kan miste sin plass blant de topp 15 i verdenscupen sammenlagt, og dermed også plassen i fellesstarten i OL. Det bekymrer både Lapitov og det russiske skiskytterlandslaget, som har fått ny giv denne sesongen med Lapytovs suksess. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Tiril Eckhoff 2022 foto NSSF
    1

    Har fått ny jobb

    by Ingeborg Scheve
    19.11.2025
  • 1

    Sesongåpning i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider 

    by Ingeborg Scheve
    10.11.2025
  • Ingrid Landmark Tandrevold of Norway during zeroing ahead of women's 10 km pursuit during the IBU World Cup on March 22, 2025 in Oslo. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN
    1

    Brutal beskjed: Nektes å gå fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2025
  • 1

    Ute på ubestemt tid: – Alt bare raste

    by Ingeborg Scheve
    12.11.2025
  • Ruhpolding, Germany (GER): Kristina Reztsova (RUS) - IBU World Cup Biathlon, training, Ruhpolding (GER).
    1

    Fotomodell om sommeren, skiskytter om vinteren

    by Ingeborg Scheve
    24.11.2025

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Program, TV-tider og detaljer søndag: Verdenscupen i langrenn og skiskyting avslutter i Trondheim og Östersund, mens skiskytterne på IBU-Cupen går sine siste renn i Hochfilzen.
    av Langrenn.com
    07.12.2025
  • Knust etter katastroferenn: – Vanskelig å svelge

    av Ingeborg Scheve
    06.12.2025
  • Da capo i Östersund – det perfekte løpet igjen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.12.2025
  • Besvimte midt i løpet

    av Ingeborg Scheve
    06.12.2025
  • Utklasset konkurrentene i IBU-cupen for andre gang

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.12.2025