Måtte gi opp jobben i NRK: – Det er helt umulig

av Ingeborg Scheve • 20.04.2026
Marte Olsbu Røiseland er ferdig som ekspertkommentator i NRK, etter to år i jobben.

Marte Olsbu Røiseland er ferdig som ekspertkommentator i NRK, etter to år i jobben.

Den tidligere skiskytterstjernen skal ikke lenger være ekspertkommentator i skiskyting på NRK. Det er klart etter at mannen Sverre Olsbu Røiseland nå går inn som trener for det norske skiskytterlandslaget. 

Marte Olsbu Røiseland la opp i mars 2023, og har vært ekspertkommentator for NRK i to og et halvt år. Men nå som ektemannen blir norsk trener, må hun si fra seg jobben.

– Det er helt umulig. Jeg kan hverken rose eller rise min egen manns arbeid på TV, sier hun til VG

Hun og NRK er derfor blitt enige om at hun ikke forlenger sin kontrakt med statskanalen. Kontrakten til Marte Olsbu Røiseland gikk ut etter sesongen som nettopp er avsluttet. 

– Det hadde vært en forferdelig situasjon å være i. Det var utfordrende nok da han var trener for Tyskland, sier hun.

Men helt arbeidsløs blir hun ikke. Den tidligere skiskytterstjernen har også en femti prosent stilling med Olympiatoppen Sør. 

Mister to stjerner

Når Marte Olsbu Røiseland er ferdig i NRK, mister statskanalen nå to av sine ekspertkommentatorer i skiskyting. 

I tillegg er Ola Lunde ferdig i NRK. Etter en mannsalder med «låg venstre» går tryslingen av med pensjon. Han hadde sin siste jobbhelg under verdenscupfinalen i Holmenkollen i slutten av mars. 

Spennende tider

For ekteparet Olsbu Røiseland skjer det mye i tida framover.  

I tillegg til ny jobb for Sverre som norsk landslagstrener, venter paret sitt andre barn til sommeren. Sverre har også nylig blitt operert for testikkelkreft. 

Les mer: 
Venter barn midt i kreftkampen: – Veldig spesielt

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026

FlerE artikler

  • Trues inn på landslaget

    Astrid Øyre Slind fikk avslag på søknad om å få stå utenfor landslaget – nå reagerer hun kraftig på det hun opplever som trusler om startnekt.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026