Fire norske skiskyttere får nå tildelt medaljer fra OL 2014

av Ingeborg Scheve • 19.05.2022
IOC har diskvalifisert en rekke utøvere fra vinter-OL 2014 og sommer-OL 2020. Dermed blir det medaljedryss for norske utøvere.

På dagens møte i den internasjonale olympiske komité (IOC) ble det klart at russiske Olga Zaytseva blir diskvalifisert fra kvinnenes stafett i skiskyting under OL 2014 i Sotsji. 

Zaytseva var en del av det russiske laget som tok sølv på stafetten. Dermed diskvalifiseres hele hennes lag. Det betyr at de fire norske skiskytterne nå rykker opp på andreplass i konkurransen: Fanny Horn Birkeland, Tiril Eckhoff, Ann Kristin Aafedt Flatland og Tora Berger. 

Bak det norske laget på andreplass, følger Tsjekkia på tredjeplass med laget som på konkurransedagen ble nummer fire. 

Videre ny rekkefølge for kvinnenes 4x6km stafett fra OL 2014:
4. Hviterussland 
5. Italia
6. USA
7. Canada
8. Sveits

DQ: Russland (Olga Zaytseva / Yana Romanova/ Olga Vilukhina/ Ekaterina Shumilova)

Gullvinnerne fra Ukraina blir stående på førsteplass. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Mistet sesongen – fant kjærligheten

    For et år siden på denne tiden vant hun Summit2Senja etter først å ha vunnet Birken. I vinter mistet hun så å si hele sesongen med utmattelsessyndrom. Men i stedet fant hun kjærligheten. Etter en helt usannsynlig historie.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.03.2025
  • Takker av kongene: De beste Bø-minnene

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Sponser VM-stjernene med millionbeløp

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Tre profiler kan være på vei ut av landslaget

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025
  • Millionene triller inn for Klæbo: Se hva skistjernene tjente i premiepenger

    av Ingeborg Scheve
    24.03.2025