Sebastian Samuelsson slo Johannes Thingnes Bø på siste dag av VM i Oberhof.
Terminlister & Resultater
CHECK COMPETITIONS
Frankrike stanset Thingnes Bø sin gullrekke
De norske herrene måtte nøye seg med en sølvmedalje på dagens VM-stafett i Oberhof.
Kraftig vind preget VM-stafetten for herrene i Oberhof lørdag formiddag.
Allerede på første etappe slet Norges menn. Vetle Sjåstad Christiansen måtte bruke flere ekstraskudd på sin etappe, og vekslet nesten ett minutt bak Frankrike.
Vanskeligere ble det da Tarjei Bø fikk sterk vind på sin stående skyting. Stryningen klarte ikke å ta kontroll over geværet, og måtte ta seg en tur i strafferunden.
Sturla Holm Lægreid hentet inn noen sekunder for Norge, og lå lenge på en tredjeplass bak Frankrike og overraskelsen Tsjekkia. Men også den stødige skytteren, Holm Lægreid klarte ikke å få ned alle blinkene på sin såtende skyting og måtte en tur i strafferunden.
-Det var en bra start, men på stående var det veldig vanskelig jeg prøvde å skyte raskt, men jeg måtte en tur i strafferunden. Heldigvis klarte jeg å gå inn 20 sekunder på den siste runden, som jeg er fornøyd med, fortalte Sturla Holm Lægreid til NRK etter sin etappe.
Da den suverene VM-kongen gikk ut på Norges siste etappe var de norske herrene rundt 50 sekunder bak, Tsjekkia.
Thingnes Bø fikk også flere bomskudd på sin liggende, men med en enorm langrennskapasitet klarte han å holde seg på en andreplass bak Frankrike som hadde gått opp i ledelsen.
Da Quentin Fillon Maillet skyter fem rett ned på dagens siste skyting, har selv ikke Thingnes Bø muligheten til å ta igjen Frankrike selv etter en feilfri siste skyting på 15,9 sekunder.
Topp tre VM-stafett Menn
1. Frankrike
2. Norge
3. Sverige
FAKTA: VM i skiskyting 2023
Hvem: Uttatte eliteløpere – Dette er Norges tropp
Hva: Verdensmesterskap i skiskyting
Hvor: Oberhof, Tyskland (825 meter over havet)
Når: 8. til 19. februar, 2023
Informasjon: Arrangørens hjemmesider
Program VM i skiskyting 2023
Onsdag 8. februar
14:45: Mixed stafett (TV2 og NRK radio)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Fredag 10. februar
14:30: Sprint 7.5km kvinner (TV2 og NRK radio)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Lørdag 11. februar
14:30: Sprint 10km menn (TV2 og NRK radio)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Søndag 12. februar
13:25: Jaktstart 10km kvinner (TV2 og NRK radio)
15:30: Jaktstart 12.5km menn (TV2 og NRK radio)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Tirsdag 14. februar
14:30: Normalprogram 20km menn (NRK)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Onsdag 15. februar
14:30: Normalprogram 15km kvinner (NRK)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Torsdag 16. februar
15:10: Single mixed stafett (NRK)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Lørdag 18. februar
11:45: Stafett 4×7.5km menn (NRK)
15:00: Stafett 4x6km kvinner (NRK)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Søndag 19. februar
12:30: Fellesstart 15km menn (NRK)
15:15: Fellesstart 12.5km kvinner (NRK)
Startlister, starttider, detaljer og resultater
Få med deg det beste innholdet fra VM og Vasaloppet: Bli medlem på Langrenn.com nå og sikre deg tilgang til den bredeste og dypeste dekningen av langrenn fra ski-VM i Planica og alt som skjer inn mot Vasaloppet 5. mars fra våre reportere på plass i Planica og langløpsmiljøet. Slå til på kampanjen og få medlemskap i Langrenn.com til halv pris nå.