Dobbelt norsk på pallen i verdenscupsprinten i Annecy-Le Grand Bornand: Johannes Thingnes Bø og Sturla Holm Lægreid er klare for mixed-stafetten i VM
Terminlister & Resultater
CHECK COMPETITIONS
Hanna Öberg vant overlegent i verdenscupåpningen i skiskyting
Hanna Öberg vant verdenscupåpningen i skiskyting, Ingrid Landmark Tandrevold på andreplass damenes normalprogram i Kontiolahti.
Hanna Öberg vant overlegent på normalprogrammet under verdenscupåpningen i skiskyting i Kontiolahti.
Hanna Öberg vant damenes normalprogram under verdenscupåpningen i skiskyting i Kontilahti onsdag ettermiddag.
Se program og fakta for verdenscupåpningen i Kontiolahti nederst i saken
27-åringen fra Östersund, slo tilbake etter en seig fjorårssesong, og gjorde som kjæresten Martin Ponsiluoma i går: Traff på 19 av 20 skudd og vant sesongens første verdenscup i skiskyting.
Inn til siste stående ledet Öberg med nesten halvannet minutt, og like før hadde Ingrid Landmark Tandrevold skutt 20/20. Men da Öberg bommet på nest siste skudd på siste stående, og gjorde det dermed ekstra spennende på siste runde i løypa.
Tandrevold endte dermed på andreplass, etter å ha skutt feilfritt på normalprogram i verdenscupen for andre gang i karrieren. Sist var i 2019.
Tandrevold endte dermed på andreplass, etter å ha skutt feilfritt på normalprogram i verdenscupen for andre gang i karrieren. Sist var i 2019.
– Nå er jeg veldig fornøyd. Jeg kjente at jeg ikke hadde den beste dagen i sporet, og ofte når jeg har hatt det, så har alt gått dårlig. Men i dag klarte jeg å få ned alle blinkene, sier Tandrevold til NRK etter målgang.
Samtidig innrømmer hun at det var vanskelige forhold.
– Jeg synes det var vanskelig i dag. Det var blanke matter og vanskelig å finne roen. Men nå kan jeg gå med litt lavere skuldre.
Lisa Vittozzi fra Italia tar den siste pallplassen.
Lisa Vittozzi fra Italia tar den siste pallplassen.
Elvira Öberg, som ryktes å ha slitt både på standplass og fysisk inn mot sesongåpningen, endte på 9. plass. Norsk-belgiske Lotte Lie tok en sterk tiendeplass.
Topp 3 kvinner, normalprogram 15km
1. Hanna Öberg, Sverige (19/20)
2. Ingrid Landmark Tandrevold, Norge (20/20)
3. Lisa Vittozzi, Italia (19/20)
—
27. Karoline Knotten, Norge, (17/20), 47:36.8
41. Ida Lien, Norge, (16/20), 49:14.4
45. karoline Erdal, Norge, (17/20) 49:26.9
49. Emilie Kalkenberg, Norge, (15/20), 49:43.7
68. Ragnhild Femsteinevik, Norge, (15/20) 51:24.4
Verdenscupåpningen i skiskyting arrangeres i år i Kontiolahti i Finland fra 29. november til 4. desember. Normalprogram herrer 15km var første øvelse for damene i årets verdenscupåpning.
Første renn under verdenscupåpningen i skiskyting var herrenes 20km normalprogram. Der var det svenske Martin Ponsiluoma som vant. Sturla Holm Lægreid ble beste norske på 6. plass.
I morgen fortsetter verdenscupen i skiskyting med stafett for både kvinner og menn.
Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren. Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår søkbare seksjon for terminlister og resultater
Flere regelendringer i verdenscupen
I forkant av sesongen har IBU innført flere vesentlige endringer i regelverket for verdenscupen.
Nytt system for poengfordeling i verdenscuprenn og at VM ikke lenger teller som en del av verdenscupen er noen av de viktigste. Begge deler har fått kritikk fra utøverne.
Les også:
Slik blir verdenscupen i skiskyting 2022/23
Komplett program VM i skiskyting 2023
VM forsvinner fra verdenscupen, utøverne raser mot IBU-ledelsen
FAKTA Verdenscupåpning Kontiolahti 2022
Når: Tirsdag 29. november til søndag 4. desember
Hvem: Uttatte landslagsløpere
Hvor: Kontiolahti, Finland
Hva: Sesongens første verdenscuprunde i skiskyting
I potten: Uttaksgrunnlag for videre verdenscuprunder, samt at alle resultater i verdenscupen vektlegges i uttaket til VM 2023 i Oberhof i februar.
Program:
Tirsdag 29. november: Normalprogram 20km, menn
– 13:15: Normalprogram 20km, menn
Alt av detaljer, startlister og starttider
Onsdag 30. november: Normalprogram 15km, kvinner
– 13:15: Normalprogram 15km, kvinner
Alt av detaljer, startlister og starttider
Torsdag 1. desember: Stafett
– 11:00: Stafett 4×7.5km, menn
– 13:15: Stafett 4x6km, kvinner
Alt av detaljer, startlister og starttider
Lørdag 3. desember: Sprint
– 10:45: Sprint 10km, menn
– 13:15: Sprint 7.5km, kvinner
Alt av detaljer, startlister og starttider
Søndag 4. desember: Jaktstart
– 12:15: Jaktstart 12.5km, menn
– 14:15: Jaktstart 10km, kvinner
Alt av detaljer, startlister og starttider