Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

av Ingeborg Scheve • 27.04.2026
Det norsk-svenske supertalentet tok gull, sølv og bronse i junior-VM og pallplasser mot OL-deltakere i IBU-Cupen. Så valgte han Sverige – nå svarer 19-åringen på reaksjonene fra norsk hold.

Det norsk-svenske supertalentet tok gull, sølv og bronse i junior-VM og pallplasser mot OL-deltakere i IBU-Cupen. Så valgte han Sverige – nå svarer 19-åringen på reaksjonene fra norsk hold.

– Mange synes jeg burde komme tilbake (til Norge), men det burde de vel helst a sagt i fjor, sier Philip Lindkvist Flötten.

Fra norsk privatlag til Sverige – for alltid

Skiskytteren fra Bærum kom inn i det norske privatlaget Team Consto i fjor sommer. Et halvt år senere tok han gull, sølv og bronse i vinterens junior-VM, og ble mesterskapets beste utøver. Dermed fikk han friplass til verdenscupfinalen i Holmenkollen i slutten av mars.

19-åringen har også to pallplasser internasjonalt på seniornivå i IBU-Cupen, mot utøvere som tok medalje i OL i vinter. 

– Jeg hadde satt meg noen mål, men dette ble ikke i nærheten av det. Det er veldig herlig når resultatene går langt over det man hadde satt opp, sier Lindkvist Flötten.

Og nå har det norsk-svenske supertalentet tatt et valg om framtida: Han blir svensk. For alltid. 

– Nå har jeg valgt nasjon, og da blir det Sverige ut karrieren min, sier Lindkvist Flötten, til Langrenn.com, og forteller at han har blitt lovet plass på landslaget. 

– Jeg håper på A-landslaget.

Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

Nå avslører Lindkvist Flötten, som har svensk mor og norsk far, at valget har skapt reaksjoner i Norge. 

– Mange synes det er dumt, og at jeg burde komme tilbake. Men det burde de vel helst ha sagt i fjor. Jeg angrer ingenting, sier han. 

Familie og venner og privatlaget han støtter ham fullt ut. 

– De støtter meg 100 prosent. Alle i teamet støtter meg, samtidig som andre synes jeg burde velge Norge. Men jeg bryr meg ikke om hva andre mener. 

Se også: Norsk stjerneskudd vurderer å konkurrere for Sverige

Saken fortsetter under

Philip Lindkvist-Flötten (til høyre) gikk rett opp på pallen i IBU-Cupen i Lenzerheide før jul, like bak de to norske talentene Vetle Paulsen (til venstre) og Sverre Dahlen Aspenes. Foto: Nordic Focus

Generasjonstalent

Trener Martin Eng i Team Consto beskriver Lindkvist Flötten som en uslepen diamant med enormt potensial, skyhøyt O2-opptak og en vanvittig selvtillit – en utøver av typen det bare finnes noen få av i hver generasjon. 

Da laget fikk 19-åringen inn på mølla i testlaben, var tallene så ekstreme at testlaben lurte på om han manipulerte testen. I løpet av året med det Lillehammerbaserte privatlaget har Lindkvist Flötten tatt vanvittige steg både teknisk og fysisk.

Se også: Økte O2-opptaket med 11 prosent på seks uker

Sender juvelen videre

Nå sender Consto-treneren Lindkvist Flötten videre til Sverige – med et syrlig stikk. 

– De får servert en uslepen diamant med et vanvittig talent og potensial. Jeg håper de forvalter det bra, sier Eng til Langrenn.com, og fortsetter. 

– Vi leverer dem en juniorgutt med ståltro på seg sjøl, uten å være en klyse. Nå er det opp til det svenske landslaget å satse på han, gi han ro og tillit. Da kan han ta pallplasser i verdenscupen veldig snart, og kan være gullkalven til Sverige i neste OL. Philip kan godt være den neste Eric Perrot, sier Eng med henvisning til årets fransk-norske verdenscupvinner. 

Venter på svar

Selv håper Lindkvist Flötten på plass i det svenske A-landslaget fra start. 

– Jeg vet ikke hvor jeg står, jeg har ikke hørt så mye, bare at det kommer et laguttak i april. Jeg tror jeg kan komme inn (på A-laget), men jeg vet ikke, sier han.

– Det er klart det er litt nervepirrende. Man kan ikke gjøre mye annet enn å være avslappet og håpe på det beste. Men jeg tror mine sjanser er gode.

Halvt norske Philip Lindkvist Flötten venter på svar fra det svenske landslaget. Foto: Barbieri/NordicFocus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    God tråkkteknikk starter på sykkelen. Denne økta bruker strukturerte frekvens-drag til å forbedre arbeidsøkonomien og utvikle jevn kraft.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026