Har tatt karrierens kanskje tøffeste valg

av Ingeborg Scheve • 01.05.2025
Sturla Holm Laegreid (NOR) - IBU World Championships Biathlon, pursuit men, Lenzerheide (SUI).
Etter sitt livs beste sesong gjør 27-åringen en stor endring i forkant av OL-sesongen 2026.

Etter sitt livs beste sesong gjør 27-åringen en stor endring i forkant av OL-sesongen 2026.

Sturla Holm Lægreid tar ett av karrierens viktigste valg: Han bytter ut hele skiparken i forkant av OL 2026.

Se også: Satset alt på en rå drøm som gikk i oppfyllelse

Etter det Langrenn.com erfarer, går 27-åringen fra Bærums Skiklub til Fischer. 

Tap for Madshus

For den norske skiprodusenten er Lægreids overgang vemodig. 

– Ja, vi synes det er trist. Vi har utrettet mye sammen, sier Lars M. Kurås i Madshus til Langrenn.com. 

Skiskytterstjernen etterlater seg en stolt arv blant de ansatte i fabrikken på Biri.

– Takk for de uforglemmelige årene med Madshus, fra din første verdenscupseier i 2020, til VM-gull året etter, og nå som verdens dominerende skiskytter og sammenlagtvinner av verdenscupen i år. Vi er stolte over å ha vært en del av din reise. Vi ønsker deg videre suksess, og hvem vet: Kanskje krysser våre veier igjen, skriver Madshus

Seiler opp som verdens beste

Siden Sturla Holm Lægreid debuterte i verdenscupen i 2020, har han tatt ett OL-gull, 14 VM-medaljer (inkludert sju gull) og 79 pallplasser i verdenscupen, fem små krystallkuler og vunnet verdenscupen sammenlagt en gang (2025). 

– Jeg har vært en irriterende lillebror

Etter at Johannes Thingnes Bø la opp i mars i år, er det forventet at Sturla Holm Lægreid vil være den neste til å overta hans posisjon som dominerende i verdenscupen.

Og Lægreid har brukt den siste tida på lag med læremesteren godt. Han gjort alt for å suge til seg noen tips fra den abdiserende skiskytterkongen om hva han skal gjøre for å heve seg enda et hakk framover.

– Jeg har vært etter han som en klegg, en irriterende lillebror. Jeg har prøvd å snappe opp ting han gjør. Det er ikke alltid lett å skjønne helt hva som er greia, men noen ting har jeg klart å kopiere og tar med meg videre, sier han til Langrenn.com. 

Nå strutter Sturla Holm Lægreid av selvtillit og motivasjon, og sender samtidig et stikk til den svenske rivalen Sebastian Samuelsson.

Se også: Verdenscupvinneren strør salt i svenske sår

Saken oppdateres

Sturla Holm Lægreid (NOR) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Oslo (NOR). Foto: Authamayou/NordicFocus
Sturla Holm Lægreid sikret seg seieren i verdenscupen sammenlagt under finalehelga i Holmenkollen 22. mars, samme sted som han tok karrierens første verdenscupseier i 2020. Foto: Authamayou/NordicFocus
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Utestenges i ti år: – Gjenspeiler alvoret

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Northug i søkelyset etter ny sprintskandale

    Fyrer løs mot Petter Northug etter sprinten i Aure. Får nådeløst stikk i retur.
    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Holder formen – bronse i SM

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Brødre-oppvisning i Aure: – Petter og Even er advart

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Skrellseier i Aure: – Jeg skjønner ikke noen ting!

    av Langrenn.com
    22.08.2026