Historisk gull til New Zealand i junior-VM
Wright Campbell imponerte alle, og tok New Zealands første mesterkapsmedalje i skiskyting noensinne. De norske utøverne fikk et godt utgangspunkt for morgendagens sprint.
Alle de norske herrene havnet innenfor topp ti på dagens sprint i Kazakhstan. Det ble derimot ingen norske medaljer.
Likevel var det en stor overraskelse at gullet ble tatt av en utøver fra New Zealand. Wright Campbell skjøt feilfritt, og tok til slutt gullet. Det er første gull i skiskyting tatt av en utøver fra New Zealand. Campbell debuterte i verdenscupen tilbake i 2021, og også i år har han gått en rekke renn på det øverste nivået.
Beste Nordmann ble til slutt Einar Hedegart med sin fjerdeplas.
Topp Tre Sprint Menn – Jr. VM
1. Wright Campbell (New Zealand) 23.38,9
2. Jan Gunka (Polend) +35,4
3. Maxime Germain (USA) +46,6
—
4. Einar Hedegart +52,3
5. Martin Nevland +1.02,4
8. Trym Silsand Gerhardsen +1.13,5
10. Isak Lekne Frey +1.28,6
I kvinnenes sprint ble det tysk seier, da Selina Grotain tok en overlegen seier. Selv med to bom på standplass, var den tyske kvinnen nesten minuttet foran, Jeanne Richard i mål.
Beste norske kvinne ble til slutt Tuva Aas Stræte på en åttendeplass.
Topp Tre Sprint Kvinner – Jr. VM
1. Selina Grotain (Tyskland) 20.49,0
2. Jeanne Richard (Frankrike) +52,8
3. Sara Andersson (Sverige) +54,7
—
8. Tuva Aas Stræte +1.13,6
14. Kristiane Rolstad +1.43,7
18. Linnea Winsvold +2.03,7
33. Siri Skar +2.53,9
I morgen venter jaktstart for alle klasser i junior-VM.










