IBU opprettholder utestengelse av Russland og Belarus

av Ingeborg Scheve • 16.08.2022
Styret i IBU har vedtatt å anbefale fortsatt utestengelse av de russiske og belarussiske skiskytterforbundene.

Styret i IBU har vedtatt å anbefale fortsatt utestengelse av de russiske og belarussiske skiskytterforbundene.

Styret i det internasjonale skiskytterforbundet har vedtatt å anbefale at IBU-kongressen opprettholder utestengelse av skiskytterforbundene til Russland og Belarus inntil spesifikke krav er innfridd. Det vedtok styret i IBU på sitt styremøte denne uka. 

Styret i IBU vil også be IBU-kongressen om at de viderefører sitt vedtak fra i våres om å utestenge utøvere, trenere og ledere fra Russland og Belarus på ubestemt tid. Utestengelse av utøvere og ledere er et tiltak for å ivareta sikkerheten til alle deltakerne. Det skriver IBU i en pressemelding

De to anbefalingene skal behandles under IBU-kongressen, som arrangeres i Salzburg i Østerrike fra 15. til 18. september. 

Vedtakene fra IBU-styret ber om at de russiske og belarussiske skiskytterforbundene skal være utestengt til de har vist at de fullt ut støtter og promoterer IBUs grunnprinsipper. Det innebærer blant annet å ta klar avstand fra krigen i Ukraina, og å forsikre seg om at ingen av deres ledere eller utøvere er aktivt involvert i det russiske militæret eller på noen måte deltakende i krigen. 

IBU-styret vil overvåke at de overnevnte kriteriene innfris og overholdes, og kan da vurdere om de vil oppheve utestengelsen ved neste IBU-kongress. Det kan kun skje dersom alle krav er innfridd og overholdt. 

IBU-styret har bedt skiskytterforbundene til Russland og Belarus om en uttalelse rundt de vedtatte forslagene til krav og kriterier, og har rett til å bli hørt under IBU-kongressen.

IBU-kongressen skal også stemme over en foreslått endring i IBUs vedtekter, som vil gi styret i IBU mulighet til å innføre nødvendige tiltak for å sikre trygge aktiviteter i IBUs regi når det gjelder forhold som er utenfor IBUs kontroll. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Etter OL-suksessen: – Det går ikke så bra

    Han ble OL-åpningens store snakkis og en superstjerne nærmest over natta. Men suksessen fikk en pris han ikke var forberedt på.
    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026
  • Ferdig etter bare to år

    av Langrenn.com
    12.06.2026
  • Stjerneskuddet rømte landet da det stormet som verst

    av Kjell-Erik Kristiansen
    12.06.2026
  • Tapte valget med 1 stemme – FIS-presidenten går av

    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Bråstopp for skiskytterstjernen – sesongen kan være kjørt

    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    11.06.2026