Johannes Thingnes Bø: – Det finnes jo ingen dårlige tapere lenger

av Ingeborg Scheve • 25.10.2022
Martin Fourcade Johannes Thingnes Bø WC Antholz 2020
Johannes Thingnes Bø innrømmer at han har slitt med motivasjonen siden franskmannen Martin Fourcade la opp.

Johannes Thingnes Bø innrømmer at han har slitt med motivasjonen siden franskmannen Martin Fourcade la opp.

– Det (at Martin Fourcade la opp) forandret på veldig mye. Plutselig var det ikke lenger en stor og slem kar foran meg, sier Johannes Thingnes Bø. 

Den norske skiskytterstjernen forteller at han hadde det tøft de første ukene av sesongen 2020/21, altså de første konkurransene etter at Martin Fourcade hadde lagt opp. Thingnes Bø savnet den franske erkerivalen, og opplevde at franskmannen hadde etterlatt seg et tomrom. 

– Det at han var med motiverte meg. Det tvang meg til å bli bedre hele tida, før og etter hver konkurranse. Han var på et så høyt nivå at du måtte grave enda dypere i kjelleren for å slå han, sier Thingnes Bø til den franske sportsavisa L’Equipe.

Nye rivaler
Utover i sesongen klarte Thingnes Bø å komme over savnet og finne igjen gnisten, og han klarte til slutt å sikre seg sammenlagtseieren, etter en ekstremt tett kamp med sin ferske landslagskollega Sturla Holm Lægreid. 

I vinter var det OL i Beijing som var hovedfokus for Thingnes Bø. Der ble han skiskytterkongen, sammen med nok en fransk rival: Quentin Fillon-Maillet. 

Franskmannen endte imidlertid opp med å ta sammenlagtseieren og den store krystallkula fra Thingnes Bø. Han kom til slutt på 13. plass i verdenscupen sammenlagt i år. 

Les også: Slik gikk skiskytterverdenscupen 2022 sammenlagt

Blir aldri det samme uten Fourcade
Men selv om nordmannen nå har en ny (fransk) rival, er det likevel ikke det samme som med Fourcade, forklarer Thingnes Bø. 

– At Martin Fourcade la opp endret veldig mye, sier han, og understreker at han er glad for å ha nye rivaler. 

– Men det er jo bare snille folk nå. Det blir jo aldri samme igjen, sier han spøkefullt og henviser til Quentin Fillon-Maillet, Emilien Jacquelin, Sebastian Samuelsson og sine to landslagskollegaer Sturla Holm Lægreid og Vetle Sjåstad Christiansen.

– Det finnes jo ingen dårlige tapere lenger. Alle greier å holde samme maska enten de taper eller vinner. 

Johannes Thingnes Bø WC Hochfilzen 2021
Johannes Thingnes Bø var langt bak de beste i Hochfilzen i desember 2021, og endte på 13. plass i verdenscupen 2022.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Skistjernen i sorg: – Tragisk

    Bare minutter etter at han hadde reist derifra, var huset til besteforeldrene brent ned til grunnen.
    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026
  • Ski Classics Ski or Die – se sesong 3 på YouTube

    av Langrenn.com
    09.06.2026
  • Gratulerer Berit Aunli, 70 år i dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Johaug trekker seg: – Tør ikke

    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026