Justyna Kowalczyk sa opp jobben i det polske landslaget på dagen
Justyna Kowalczyk er ferdig som sportsdirektør for det polske landslaget i skiskyting, gikk på dagen tidligere i uka.
Justyna Kowalczyk sa opp jobben som sportsdirektør for det polske landslaget i skiskyting med umiddelbar effekt på onsdag, bare et år etter at hun hadde tatt over jobben. Det meldte Kowalczyk selv på sin Twitterkonto.
Årsaken til at den tidligere OL-vinneren og verdensmesteren i langrenn sa opp, skal være misnøye med organisasjonen.
– Det var flere ting som førte til at jeg sa opp, men den viktigste grunnen var relatert til Sergei Dolidovich, sier Kowalczyk til den polske kanalen Onet.
Den tidligere belarusiske skiløperen Dolidovich flyktet fra Alexander Lukasjenkos autoritære regime i februar, og kom da til Polen med sin familie. Kowalczyk, som hadde hjulpet Dolidovich og familien med å bosette seg i Polen, var misfornøyd med måten Dolidovich og familien ble behandlet av det polske skiskytterforbundet.
Ytterligere tre trenere har sagt opp
Kowalczyk er ikke den eneste i det polske skiskytterforbundet som har reagert. Ytterligere tre trenere har også sagt opp denne uka. Det er Aleksander Wierietielny, Lukasz Slonina og Adam Jakila, som er trenere for B-landslaget og juniorlandslaget.
Lang karriere
Justyna Kowalczyk la opp langrennskarrieren etter VM i 2019. I løpet av sin aktive karriere tok hun fem OL-medaljer inkludert to gull fordelt på fire mesterskap (Torino 2006, Vancouver 2010, Sotsji 2014 og PyeongChang 2018). Hun har åtte VM-medaljer, derav to gull, og deltok i ni VM, første gang i Val di Fiemme i 2003, siste gang i Seefeld i 2019.
Kowalczyk har også 104 individuelle pallplasseringer i verdenscupen, derav 50 seiere, vant Tour de Ski fire ganger og vant verdenscupen sammenlagt fire ganger.
Les også:
Justyna Kowalczyk: – Blir aldri bestevenn med Bjørgen
Kowalczyk prøvde seg også i Ski Classics, og gikk blant annet to sesonger for brødrene Auklands lag som da het Team Santander.










