Kanonsuksess for Norge i stjernespekket prestisjekonkurranse

av Ingeborg Scheve • 28.12.2024
Lægreid Knotten World Team Challenge 2024
De norske skiskytterne tok rubbel og bit i prestisjekonkurransen World Team Challenge i Tyskland lørdag kveld.

De norske skiskytterne tok rubbel og bit i prestisjekonkurransen World Team Challenge i Tyskland lørdag kveld.

De norske skiskytterne dominerte begge konkurransene under Biathlon auf Schalke/ World Team Challenge på Veltins Arena i Tyskland. Det stjernespekkede showrennet har vært arrangert i over 20 år, og trekker årlig enorme mengder tilskuere, i tillegg til millioner som følger konkurransen på TV. 

I år ble det total norsk dominans i fem timer til ende. Først vant skiskyttertalentene Guro Femsteinevik og Sivert Gerhardsen rekruttklassen i Biathlon auf Schalke. 

Topp 3 Talent Team Challenge
1. Norge (Guro Femsteinevik og Sivert Gerhardsen)
2. Østerrike (Wilma Anhaus/Thomas Marchl)
3. Tyskland (Charlotte Gallbronner/Linus Kesper)

Etter at ungdommen var ferdig med sin konkurranse, fulgte verdenscupeliten med to renn på rappen i World Team Challenge med et svært stjernespekket startfelt. 

Der gikk Lægreid og Knotten først inn til seier på fellesstarten. Så gjentok de suksessen i den påfølgende jaktstarten. Den norske duoen skjøt 39/40, og vant til stående jubel fra 50 000 elleville fans inne på fotballstadion i Gelsenkirchen i Tyskland. 

– Selv om jeg fikk en bom, så er jeg veldig fornøyd, og vil gjerne komme tilbake. Dette var et kjempeartig arrangement, med perfekt atmosfære og publikum, sier Knotten, som gikk rennet for første gang. 

Lægreid, som sørget for at laget tok ledelsen og vant den innledende fellesstarten, var feilfri på standplass gjennom hele kvelden. 

– Min siste skyting (der vi tok ledelsen) var utrolig kul. Dette er en kjempemessig «verdenscup» med 50 000 tilskuere, sier han. 

Bak dem var det to tyske lag som kjempet om resten av pallen i det prestisjetunge showrennet på hjemmebane. 

Belgias lag med halvt norske Lotte Lie og Florent Claude gikk inn til fjerdeplass, bare to sekunder fra pallen. Sverige med Anna Magnusson og Jesper Nelin ble nummer fem. 

For de franske tittelforsvarerne ble årets konkurranse et mareritt. For dem raknet det fra første runde på standplass, der Julia Simon pådro seg tre bom. Verre skulle det bli. Både hun og makkeren Fabien Claude tryna i løypa. Claude ødela også bindingen på den ene skien, og måtte gå med ski av to ulike skimerker!

Topp 3 World Team Challenge
1. Norge (Karline Knotten/Sturla Holm Lægreid)
2. Tyskland (Anna Weidel/Justus Strelow)
3. Tyskland (Franziska Preuss/Philipp Nawrath)

Lægreid deltok også i World Team Challenge i fjor, den gang med Ingrid Landmark Tandrevold. Da ble de nummer to, bak Frankrikes lag med Julia Simon og Fabien Claude. 

Konkurransen består av to deler: Først en fellesstart der kvinnene går fire runder og mennene går fem runder. Etter en kort pause kjøres en jaktstart, basert på resultatene fra fellesstarten. Vinneren av jaktstarten vinner World Team Challenge. 

Word Team Challenge er kjent for ellevill jubel og feststemning både i løypa og på stadion. I tillegg til skiskytterkonkurransene, var det blant annet konsert og innendørs fyrverkeri. 

For Karoline Knotten og Sturla Holm Lægreid er det verdenscupen som er neste konkurranse. Den arrangeres i Oberhof i Tyskland fra 9. til 12. januar. Dette er Norges tropp til den første verdenscuprunden etter jul.

Lægreid World Team Challenge 2024 IBU-Yevenko
Sturla Holm Lægreid var feilfri gjennom hele kvelden i World Team Challenge, foran 50 000 elleville fans på i Gelsenkirchen i Tyskland. Foto: IBU-Yevenko

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Dødsfall ryster skiskyttermiljøet: OL-deltaker (27) er død

    by langrenn.com
    21.03.2026

FlerE artikler

  • – Skiskytingens svar på Pep Guardiola

    Tidligere OL-vinner hyller Siegfried Mazet som arkitekten bak Johannes Thingnes Bøs suksess – mener evnen til å håndtere stjerner blir avgjørende når han nå skal rydde opp hos erkerivalen.
    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Flere OL-stjerner trekker seg fra helgas NM

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • – OL var en gedigen skuffelse: Åpner for å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Norsk stjerneskudd vurderer å konkurrere for Sverige

    av Ingeborg Scheve
    07.04.2026
  • Slik gikk det i Norgescupen totalt

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.04.2026