Knuste skiskytterkongen foran tusenvis av tilskuere

av Ingeborg Scheve • 15.09.2024
Jakov Fak (SLO)Thingnes Bø - City Biathlon - Dresden (GER).
Slovensk outsider satte den norske skiskytterkongen grundig på plass i prestisjetungt showrenn søndag kveld.

Slovensk outsider satte den norske skiskytterkongen grundig på plass i prestisjetungt showrenn søndag kveld.

Johannes Thingnes Bø kunne på ingen måte spasere inn til seier på det prestisjetunge showrennet City Biathlon i Dresden. Ti tross for at han utklasset sloveneren på standplass, gikk den norske skiskytterkongen likevel drøyt tre sekunder senere i mål.  

31-åringen fra Stryn har allerede fått kniven på strupen fra landslagsledelsen. Under NM i sommer-skiskyting på Lillehammer kommende helg forventer de resultater- Det er nemlig ingen automatikk i at skiskytterkongen beholder plassen i elitelandslaget. 

Johannes Thingnes Bø har knapt trent med landslagskollegaene denne sesongen, og landslagsledelsen er klar på at Thingnes Bø er nødt ilt å levere under sommer-NM på Lillehammer kommende helg. Søndagens andreplass bare forsterker dette kravet.

Les mer: Landslagsledelsen gir skiskytterkongen kniven på strupen

Johannes Thingnes Bø var en av to norske løpere i det populære showrennet. Også storebror Tarjei var blant de spesielt inviterte løperne. 35-åringen, som bestemte seg for å fortsette satsingen i april og giftet seg i juli, endte på fjerdeplass. 

Se også: – Han blir aldri større enn Bjørndalen

Resultater
1. Jakov Fak, Slovenia,(0-5), 35:49.5 
2. Johannes Thingnes Bø, Norge, (0-2), +3.3 
3. Justus Strelow Tyskland,(0-5),+5.2 
4. Tarjei Boe, Norge,(0-8), +26.2 
5. Philipp Nawrath, Tyskland,(1-10), +55.4 
6. D. Komatz, Østerrike, (0-5), +1:01.9 
7. T Seppala, Finland,(1-8), +1:14.5 
8. Roman Rees, Tyskland,(0-9), +1:54.0 
9. Fabien Claude, Belgia,(1-10), +2:19.8

Lovende levering
I dameklassen leverte Karoline Knotten en overbevisende prestasjon. 29-åringen fra Lillehammer vant spurtoppgjøret om pallen med hårfin margin, og ble beste norske i showrennet i den tyske storbyen. 

Men vinneren Lisa Vittozzi var det lite å gjøre med. 34-åringen fra Italia, som vant verdenscupen sammenlagt i vinter, dominerte damenes showrenn i den tyske storbyen søndag ettermiddag. 

Les mer: Her vinner hun spurten om pallen med ett tidels sekund

For femte gang
City Biathlon har vært arrangert siden 2019, med unntak av 2022. Showrennet har så langt vært arrangert i byen Wiesbaden sør-vest i Tyskland.

Det var Tarjei Bø og Lisa Vitozzi som vant den første utgaven i 2019. Deretter vant Quentin Fillon Maillet og Julia Simon i 2020. Johannes Thingnes Bø vant i 2021, sammen med Dorothea Wierer. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • La opp i april – nå er hun gift!

    Hun la opp i april – og hadde én klar plan for livet videre: å gifte seg.
    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Mister VM-kongen, henter tilbake Swix-løper

    av Langrenn.com
    20.06.2026
  • Klæbo fikk ja, Iversen må bli hjemme

    av Ingeborg Scheve
    19.06.2026