Lægreid sitt stikk til svensken: – Bygg en skytebane i kjelleren 

av Ingeborg Scheve • 26.03.2025
Sturla Holm Lægreid (NOR), Sebastian Samuelsson (SWE), (l-r) - IBU World Cup Biathlon, mass men, Oslo (NOR).
Verdenscupvinneren strør salt i svenske sår: Skal Sebastian Samuelsson være med i kampen om kula, må blinkene begynne å falle.

Verdenscupvinneren strør salt i svenske sår: Skal Sebastian Samuelsson være med i kampen om kula, må blinkene begynne å falle.

Sturla Holm Lægreid strutter av selvtillit etter sammenlagtseieren i verdenscupen, og ser fram til å ta over rollen som den alle vil slå. Nå håper han svenskenes største stjerne Sebastian Samuelsson lar seg trigge og melder seg på. 

– Jeg håper jo på en norsk/svensk duell med Sebbe. Det er på tide, sier Lægreid til Langrenn.com etter at kampen om den store kula var endelig avgjort på lørdag ettermiddag.

Men om det skal bli en reell duell, har Lægreid ett tips til svensken: Begynne å treffe blink.

– Han har jo rulleskimølle allerede, så nå får han vel bygge en skytebane i kjelleren. Det er nok det som kan redde han nå. Han går jo fort på ski, men han er nødt til å skyte litt bedre. 

Må skjerpe seg på standplass

Lægreids råd er ikke tatt helt ut av lufta. 

For saken er at Samuelsson ligger langt bak Lægreid i treffprosent. Der er Lægreid best i verden: 28-åringen fra Bærum har truffet blink på 472 av de 510 skuddene han har fyrt av i verdenscupen i vinter. Det tilsvarer en treffprosent på 93. (95 prosent på liggende og 90 prosent på stående). 

Svensken ligger på 46. plass. Samuelsson har truffet med 480 av 573 skudd i vinter, og har en samlet treffprosent på 84. (89 prosent på liggende og 78 prosent på stående). 

– Jeg må fokusere på å få opp treffprosenten. Det er den største greia for meg, sier han til Langrenn.com. 

Saken fortsetter under

Sebastian Samuelsson of Sweden during zeroing ahead of men's 15 km mass start during the IBU World Cup on March 23, 2025 in Oslo.
Sebastian Samuelsson har litt å jobbe med på skytebanen. Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN

– Jeg har vært en irriterende lillebror

For egen del har Lægreid også snappet opp noen tips om hva han skal gjøre for å heve seg enda et hakk framover. Tipsene har den ferske verdenscupvinneren suget til seg fra den abdiserende skiskytterkongen. 

– Jeg har vært etter han som en klegg, en irriterende lillebror. Jeg har prøvd å snappe opp ting han gjør. Det er ikke alltid lett å skjønne helt hva som er greia, men noen ting har jeg klart å kopiere og tar med meg videre, sier Lægreid til Langrenn.com.

Kort oppsummert? 

– Jeg prøver å trene litt mer som Johannes kontra de andre gutta, for det er Johannes som er best. 

PS: I forkant av vinterens sesong mente Samuelsson selv at han hadde funnet løsningen på hva som skulle til for å slå Johannes Thingnes Bø. Og det gjorde han også, på sesongens siste verdenscuprenn og det siste rennet i nordmannens karriere. 

Se også: 
Svensken vinner avskjedsfesten til brødrene Bø i Holmenkollen: – Det kommer jeg alltid til å huske

Sturla Holm Lægreid har hengt på Johannes Thingnes Bø "som en irriterende lillebror." Foto: Manzoni/ Nordic Focus
Sturla Holm Lægreid har hengt på Johannes Thingnes Bø «som en irriterende lillebror.» Foto: Manzoni/ Nordic Focus

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Dødsfall ryster skiskyttermiljøet: OL-deltaker (27) er død

    by langrenn.com
    21.03.2026
  • 1

    Ny smell for Tandrevold – reiser hjem fra verdenscupen

    by Ingeborg Scheve
    16.01.2026

FlerE artikler

  • Tidligere alpintrener får toppjobben i skiskyting

    Får makten over alle landslagene etter store endringer i landslagsmodellen – nå skal 41-åringen fra Sandefjord videreutvikle Norges suksessoppskrift.
    av Langrenn.com
    31.03.2026
  • Skred av løpere vraker seg selv fra landslaget

    av Ingeborg Scheve
    31.03.2026
  • Går av etter massiv kritikk: – Umulig å fortsette 

    av Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    31.03.2026
  • Norsk langrennsprofil legger opp: – Drømmen er over

    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • Tok sin første verdenscupkule – dette var avgjørende

    av Ingeborg Scheve
    30.03.2026