Ny russisk plan kan åpne verdenscupdøra

av Ingeborg Scheve • 08.06.2026
05.01.2022, Oberhof, Germany (GER): Eduard Latypov (RUS) - IBU World Cup Biathlon, training, Oberhof (GER).
Russiske skiskyttere kan snart være tilbake i verdenscupen – via en belarusisk bakdør.

Russiske skiskyttere kan snart være tilbake i verdenscupen – via en belarusisk bakdør.

Russiske skiskyttere kan få en vei tilbake til OL og verdenscupen gjennom Belarus.

Jurij Kaminsky, som i mars i fjor forlot Russland for å bli landslagstrener i Belarus, åpner nå for å hente russiske stjerner inn på det belarusiske landslaget dersom landet igjen får delta internasjonalt.

Utspillet kommer etter at IOC i mai opphevet utestengelsen av belarusiske utøvere. Nå venter Belarus på en avklaring fra Det internasjonale skiskytterforbundet (IBU).

Regner med forståelse 

Kaminsky venter nå på endelig grønt lys for Belarus fra IBU, og bekrefter samtidig at han vil forsøke å få russiske løpere inn i den belarusiske troppen. 

– Sannsynligvis, over tid, vil det være forståelse for at vi kan trenge forsterkninger til stafettene, sier den russiske trenerveteranen til Championat, og fortsetter. 

– Hvis vi (Belarus) ikke har nok utøvere, bør vi kanskje invitere noen russere. Men det er ikke opp til meg. 

IOC har snudd

Det er et vedtak fra den internasjonale olympiske komité (IOC) som muliggjør planen. 

– IOC bekrefter på nytt at idrettsutøveres deltakelse i internasjonale konkurranser ikke bør begrenses av handlingene til myndighetene deres, inkludert involvering i krig og konflikt, skriver IOC i pressemeldingen.

Fortsatt er det opp til de internasjonale særforbundene å avgjøre om Belarus for fullt får stille i sine idrettsgrener, men historien viser at IOCs linje ofte blir fulgt.

Les mer: FIS måtte snu om utestengelse

Ønsker idrett uten politikk 

Belarus ble utestengt av IOC i februar 2022 som følge av landets rolle i Russlands invasjon av Ukraina. Senere ble restriksjonene lettet, men fram til nå har belarusiske utøvere kun deltatt i OL som nøytrale.

IOC forklarer snuoperasjonen med behovet for å bevare idretten som en global plattform fri for politisk innblanding.

Ifølge IOC har erfaringene med belarusiske utøvere som «nøytrale utøvere» (AIN) under OL i Paris 2024 og Milano Cortina 2026 vært gode. Uten hendelser på eller utenfor banen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Tragisk dødsulykke ryster skimiljøet

    To unge italienske langrennsløpere omkom i trafikkulykke i Livigno.
    av Langrenn.com
    05.06.2026
  • Ny regel kan gi Petter Northug en uventet fordel

    av Ingeborg Scheve
    05.06.2026
  • Vraket etter NM-gull – nå jager han proffkontrakt

    av Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Kutter lønna med en halv million: – Jeg tar ikke jobben for pengene

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Terminlista for sesongen 2026-27: – Alt står og faller på fire helger

    av Leandro Lutz/Ingeborg Scheve
    04.06.2026