Satset alt på en rå drøm som gikk i oppfyllelse

av Ingeborg Scheve • 22.03.2025
Sturla Holm Lægreid (NOR) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Oslo (NOR).
Sturla Holm Lægreid sliter med å holde tårene tilbake når det går opp for han at han har vunnet verdenscupen sammenlagt. Foran nesen på Johannes Thingnes Bø. Og med en prestasjon så nær som perfekt.
Sturla Holm Lægreid sliter med å holde tårene tilbake når det går opp for han at han har vunnet verdenscupen sammenlagt. Foran nesen på Johannes Thingnes Bø. Og med en prestasjon så nær som perfekt.

– Det er en drøm som går i oppfyllelse. Det er en vanvittig å kunne avgjøre den totale verdenscupen på denne måten her, med tjue treff og foran hjemmepublikum, familie og venner. Dette er en stor dag for Sturla Holm Lægreid, sier 28-åringen fra Bærum til Langrenn.com etter jaktstarten lørdag ettermiddag. 

Det største i karrieren

I fem år har han drømt om å ta sammenlagtseieren i verdenscupen. Og han rekker å gjøre det før Johannes Thingnes Bø legger opp. 

– Dette er det jeg setter høyest av alle prestasjonene mine. Det et stort mål å slå Johannes, som jeg ser på som den aller største utøveren i all idrett gjennom tidene, det er ikke små ord jeg bruker for å hylle den mannen der, sier Lægreid, og fortsetter: 

– Men han har fått kamp fra meg denne sesongen her. Jeg har vist at han kan ikke stå over renn eller bli syk, for da ryker kula. Så det å ta den rett før han legger opp, det betyr veldig mye. Det er fortsatt et stykke opp til «the goat» i antall verdenscupseiere, men dette viser at det jeg gjør også er ganske bra. 

Er du redd for at du kommer til å stjele litt av showet fra avskjedsfesten til brødrene Bø i morgen? 

– Nei. Jeg fikk det som jeg ville: I dag handler det om meg, og så kan vi feire Bø-brødrene i morgen. Jeg vil være med på den festen. Tarjei og Johannes har vært mine største forbilder de siste årene. Jeg ønsker å gi dem en god avskjed, så i morgen kan vi glemme meg, sier Lægreid. 

Se også:
Fire fulle hus og et hode kaldt som fisk: Ingen er i nærheten av Sturla Holm Lægreid

Saken fortsetter under

Johannes Thingnes Bø (NOR), Sturla Holm Lægreid (NOR), (l-r) - IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Oslo (NOR). www.nordicfocus.com. © Authamayou/NordicFocus.
Johannes Thingnes Bø må se seg slått av Sturla Holm Lægreid i verdenscupen sammenlagt. Foto: Authamayou/NordicFocus.

– Jeg har vært god gammeldags «psycho» 

Lægreid legger ikke skjul på at det har kostet, både fysisk og mentalt, og han forteller at han har tatt ekstreme grep: 

Han har ikke klemt kjæresten på nesten to måneder, og i perioder har han også kastet henne ut av huset. Knapt hilst på foreldrene sine. Han har ikke vært i butikken, og han turte ikke bo sammen med resten av laget før verdenscupen i Holmenkollen. 

– Jeg skulle gjerne vært med laget, men jeg har ikke turt å være der (på hotellet). Og jeg har ikke klemt Sandra (kjæresten) siden Lavaze før VM. Jeg har ikke turt å klemme henne, og den siste uka har hun ikke fått bo i leiligheten, forteller Læreid, og fortsetter: 

– Jeg har bodd alene, laget min egen mat, ikke vært på matbutikken siden jeg kom hjem, prøvd å gjøre alt jeg kan for å unngå folk og sjukdom. Selv i går da jeg skrev autografer gikk jeg med munnbind i tilfelle det var noen på tribunen som hostet litt. Det har vært god gammeldags «psycho». 

– Heldigvis er jeg en som trives i eget selskap. Og det er litt sånn det er å være toppidrettsutøver, spesielt nå på slutten av sesongen. Men etter i dag kan jeg slippe meg ned litt. 

Men nå er det slutt på den tilværelsen. Nå har han fått betalt. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Emilie Aagheim Kalkenberg (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Annecy-Le Grand Bornand 2024
    1

    Bryter med landslaget, går all in for OL 2026

    by Ingeborg Scheve
    04.04.2025
  • Kasper Kalkenberg (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Oslo (NOR). Foto: Authamayou/NordicFocus
    1

    Bryter med landslaget til fordel for eget opplegg: – Et enkelt valg

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lisa Vittozzi (ITA) - IBU World Cup Biathlon, mass women, Oslo (NOR).
    1

    Nå gjør skiskytterstjernen comeback

    by Ingeborg Scheve
    16.04.2025
  • Kaisa Makarainen 2025 Heidi Lehikoinen
    1

    Skiskytterlegenden gjør comeback med fire seiere på rappen

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2025
  • Einar Hedegart of Norway after competing in men's 12,5 km biathlon pursuit during the IBU World Cup on March 18, 2023 in Oslo.
    1

    Headhuntet supertalent til norsk privatlag

    by Ingeborg Scheve
    10.04.2025

FlerE artikler

  • Turtelduene følger hverandre inn på landslaget

    I fjor var de begge på rekruttlandslaget. I år følger de to kjærestene hverandre inn på elitelandslaget.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Vårløping for langrennsløpere: Gull verdt – hvis du gjør det riktig

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Nye bevis i Besseberg-saken: To russiske uttalelser

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025
  • Hjelp oss å bli bedre – bli med i trekningen av startplasser til Marcialonga!

    av Langrenn.com
    24.04.2025
  • Utfordrer Klæbo i Bysprinten: – Jeg vil ta skalpen hans

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2025