Parkerte Vetle og avgjorde fellesstarten

av Kjell-Erik Kristiansen • 17.11.2024
Vetle Sjåstad Christiansen har en av verdens beste avslutninger i skiskyting. Det vet Endre Strømsheim. Derfor brukte han sitt eneste våpen og vant fellesstarten for herrer på Sjusjøen.

Vetle Sjåstad Christiansen har en av verdens beste avslutninger i skiskyting. Det vet Endre Strømsheim. Derfor brukte han sitt eneste våpen og vant fellesstarten for herrer på Sjusjøen.

– Jeg visste at jeg måtte ta ham i den siste motbakken. Jeg er jo lettere enn ham og visste at jeg hadde en sjanse der, sier Endre Strømsheim, som klarte mesterstykket å parkere lørdagens sprintvinner i den siste, harde motbakken før mål.

– Det er bra for motivasjonen foran verdenscupen. Jeg var ikke helt på topp på Beitostølen forrige uke, og igår gikk det heller ikke som forventet, mener vinneren.

Fellesstarten gjorde det imidlertid vanskeligere for landslagsledelsen å ta ut sistemann til verdenscupåpningen i Finland om to uker: Lørdagens sterke innsatser av Vebjørn Sørum og Martin Uldal ble ikke fulgt opp, mens Johan-Olav Botn i stedet meldte seg på med en sterk tredjeplass.

Sturla Holm Lægreid havnet litt bakpå tidlig, men kom tillbake og kjempet seg inn som fjerdemann foran en sterk Sverre Dalen Aspenes og beste utlandske løper som var den franske stjernen Emilien Jacquelin.

Johannes Thingnes Bø dro på førsterunden, men fikk direkte to runder på første liggende og deretter ytterligere to på andre. Dermed var han helt ute av seiersdiskusjonen, og det ble ikke familien Bøs dag, da storebror Tarjei aldri kom til start.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Emilie Aagheim Kalkenberg (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Annecy-Le Grand Bornand 2024
    1

    Bryter med landslaget, går all in for OL 2026

    by Ingeborg Scheve
    04.04.2025
  • 1

    – Føler meg uønsket, det er vondt!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    12.05.2025
  • Kasper Kalkenberg (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Oslo (NOR). Foto: Authamayou/NordicFocus
    1

    Bryter med landslaget til fordel for eget opplegg: – Et enkelt valg

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025
  • Lisa Vittozzi (ITA) - IBU World Cup Biathlon, mass women, Oslo (NOR).
    1

    Nå gjør skiskytterstjernen comeback

    by Ingeborg Scheve
    16.04.2025
  • Sturla Holm Laegreid (NOR) - IBU World Championships Biathlon, pursuit men, Lenzerheide (SUI).
    1

    Har tatt karrierens kanskje tøffeste valg

    by Ingeborg Scheve
    01.05.2025

FlerE artikler

  • Det ukjente dramaet på VM-stafetten

    Hun fikk drømmeoppgaven, og marerittet på kjøpet. Nå forteller ungjenta fra Fossum om søvnløse netter og det som skjedde etter VM-stafetten som endte med tapt gull.
    av Ingeborg Scheve
    13.05.2025
  • Bytter navn og nesten halve laget: Dette er Team Elon SørVest 2025-26

    av Langrenn.com
    13.05.2025
  • Bremse på rulleski – viktige tips for å bli trygg i trafikken og i bakker

    av Langrenn.com
    13.05.2025
  • Bekrefter: Ferdig etter tre år

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2025
  • Privatlagene fosser frem: Aker Dæhlie hanker inn to nye profiler

    av Ingeborg Scheve
    12.05.2025