Skiskyttere og langrennsløpere på vei ut i Putins krig
Etter at President Vladimir Putin trappet opp krigen i Ukraina forrige uke, skal en rekke idrettsutøver være kalt ut i aktiv tjeneste. Blant dem skal det være flere skiskyttere og langrennsløpere på verdenscupnivå.
Ingen unntak for idrettsutøvere
– Loven er lik for alle, og idrettsmiljøet kan ikke skjermes med dagens situasjon. Idrettsutøvere har ingen privilegier i den sammenheng; de er en del av fedrelandet som alle andre, sa den russiske idrettsministeren torsdag morgen.
Ministerens uttalelse var en respons til sportskommentatoren Dmitry Guberniev i den russiske kanalen Match TV.
– Jeg har fått bekreftet fra sikre kilder at en rekke skiskyttere, inkludert flere med OL- og VM-medaljer, har mottatt mobiliseringsordrer, sier Guberniev i et intervju med sin egen TV-kanal.
Frykt og mistro
Den erfarne kommentatoren mener at når den russiske skiskytterpresidenten benekter at han kjenner til at noen skal være innkalt, er han enten er naiv, redd eller skjuler noe.
– Det er meget underlig at den russiske skiskytterpresidenten ikke har noen informasjon om hvem som er innkalt. Jeg skjønner at det er et følsomt tema, og mange ledere er engstelige for å uttale seg. Men jeg har sett innkallingene personlig, sier han, og fortsetter:
– De ønsker av naturlige årsaker å ikke bli navngitt. Men det er flere fra regionen Khanty-Mansiysk, men også fra andre regioner. Blant dem er det som sagt flere med internasjonale medaljer, og verdenscupvinnere. Det har jeg også fått bekreftet fra trenerne, sier han.
Guberniev spekulerer i om det ulmer innad i det russiske skiskytterforbundet.
– Dersom det stemmer at den russiske skiskytterpresidenten ikke kjenner til at noen er innkalt, så betyr det at utøverne rett og slett ikke stoler på forbundet eller tror forbundet kan hjelpe dem ut av en slik ordre gjennom formelle kanaler, sier han.
Langrennsløpere innkalt til tjeneste
Også langrennsløpere skal være innkalt etter mobiliseringsordren til Putin forrige uke. Det bekrefter Alexander Bolshunovs trener Jurij Borodavko overfor Match TV. Landslagstreneren vil ikke gå i detalj, men antyder at det blant annet gjelder 26 år gamle Anton Timashov og en av lederne i landslaget Roman Borisov.
Slik Borodavko har forstått regelverket, skal utøvere på landslaget skjermes.
– Anton Timashov er på treningsleir. Så vidt jeg vet, må idrettsministeriet legge fram mobilisering for utøvere på landslaget. Når det gjelder Roman Borisov, så var han inne på kontoret til mobiliseringsmyndighetene. De sjekket hans dokumenter og så ble han sendt hjem, sier Borodavko til Match TV.