Tiril Ekchoff: – Det blir rått!

av Ingeborg Scheve • 29.09.2024
Tiril Eckhoff og Petter Northug under VM 2024 Nove Mesto
Dette gjør at 34-åringen fra Fossum IF jubler ekstra høyt over at Norge skal arrangere skiskytter-VM i 2029 på hennes egen hjemmearena i Holmenkollen, der hun tok selv to gull i 2016.

Dette gjør at 34-åringen fra Fossum IF jubler ekstra høyt over at Norge skal arrangere skiskytter-VM i 2029 på hennes egen hjemmearena i Holmenkollen, der hun tok selv to gull i 2016.

Den tidligere skiskytterdronninga jubler over at Norge skal arrangere skiskytter-VM i 2029, på hennes hjemmearena i Holmenkollen. 

– Det blir helt fantastisk å få VM til Kollen, og det at utøvere skal få kunne oppleve den festen og premieutdeling på Universitetsplassen. Det blir skikkelig gøy, sier TV2s skiskytterekspert Tiril Eckhoff.

34-åringen fra Fossum IF tok selv to gull under VM i Holmenkollen 2016. Det er en opplevelse hun unner flere. 

– Så håper jeg at noen får oppleve å bli verdensmester på hjemme, for det er så vill stemning. 

Bringer skiskyting tett på folket
Eckhoff, som nå er ekspertkommentator i skiskyting sammen med blant annet Petter Northug, trigges spesielt at planene om stafetter i Frognerparken. Hun mener det er et grep som gir mesterskapet en ny dimensjon, og som kan bidra til å bringe sporten og dramaet enda nærmere tilskuerne.   

– Så blir det jo spennende med om det blir blandet stafett i Frognerparken. Hvis det blir noe av, så blir det så spektakulært og kule TV-bilder, samtidig som det er nærmere folket som bor i byen. En skikkelig bysprint, jeg gleder meg ass!

Les også: 
Petter om framtidas langrenn: – Bysprinten er et skoleeksempel

Tar ingen Johaug
Den tidligere skiskytterdronninga gjør imidlertid ikke som Therese Johaug. I motsetning til langrennsdronninga som nå gjør comeback til VM i Trondheim, har ikke Eckhoff noen tilsvarende planer for VM i Holmenkollen i 2029. 

– Nei, det kommer aldri til å skje, sa Eckhoff til Langrenn.com under IBU-konferansen i Beograd denne uka. 

13 år siden sist
Norge har arrangert skiskytter-VM i Holmenkollen flere ganger. Sist var i 2016, og det var også siste gang Norge arrangerte VM i skiskyting. 

I utgangspunktet hadde Norge håpet å få VM to år på rad, både i 2028 og 2029. Det var imidlertid Hochfilzen i Østerrike som fikk VM 2028. 

Disse arrangerer VM i skiskyting 2025-2029
2025 – Lenzerheide, Sveits
2027 – Otepää i Estland
2028 – Hochfilzen, Østerrike
2029 – Oslo, Norge

Les også: Kanonsterke TV-tall for skiskyting

Saken fortsetter under

Tiril Eckhoff WC Holmenkollen 2022
For Tiril Eckhoff er Holmenkollen hjemmebane, og hun tok to gull der under VM i 2016. Manzoni/Nordic Focus

Fikk 91 prosent av stemmene
Holmenkollen ble anbefalt som VM-arrangør av styret i IBU, og 91 prosent av kongressdelegatene gikk for styrets innstilling da det ble stemt over forslaget lørdag ettermiddag.

– Dette vil bli en folkefest som samler Oslo og bringer idretten enda nærmere folket. Mesterskapet er også en unik mulighet til å styrke engasjementet for frivillig arbeid, og vi gleder oss til å ønske skiskyttersirkuset velkommen tilbake til Oslo, sier ordfører i Oslo Anne Lindboe i Beograd.

Også kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffrey fryder seg over nyheten.

– Jeg er veldig glad for at det Internasjonale Skiskytterforbundet har valgt Norge og Holmenkollen som arena for VM i skiskyting i 2029. Norge og Norges Skiskytterforbund har solide erfaringer som vertskap og jeg er sikker på at VM i Kollen kommer til å bli en fantastisk idrettsfest, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffrey.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • Justine Braisaz-Bouchet (FRA) - IBU World Cup Biathlon, pursuit women, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    OL-stjernen bryter tausheten: – Jeg står igjen med ingenting

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • Sophie Chauveau (FRA) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oslo (NOR).
    1

    Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    21.06.2026

FlerE artikler

  • IOK tar russerne inn i den olympiske varmen igjen

    Hver dag leser vi om nye bombeangrep på Ukraina. Samtidig kommer meldingen om at IOK (den internasjonale olympiske komitéen) opphever suspensjonen mot Russland. Dermed er det stor risiko for at ukrainske og russiske utøvere skal kjempe mot hverandre under vinter-OL i Frankrike 2030.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.07.2026
  • Oberstdorf får ski-VM i 2031

    av Leandro Lutz
    07.07.2026
  • GULL og SØLV på VMs første dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.07.2026
  • VM-kval: Pia Young Vik slo favoritten – Lukas Liland på håret

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.07.2026
  • – Jeg trenger ikke kopiere Klæbo

    av Ingeborg Scheve
    07.07.2026