Tre tideler fra seier i sesongåpningen – nå dundrer hun på døra til landslaget

av Ingeborg Scheve • 15.11.2025
Marit Øygard Maren Kirkeeide Geilo 2025 Kjell-Erik Kristiansen KEKstock
26-åringen studerer medisin på fulltid og takket nei til landslaget i våres, så klemte til med andreplass på sprinten i sesongåpningen på Geilo. Nå er hun høyaktuell for verdenscupåpningen.

26-åringen studerer medisin på fulltid og takket nei til landslaget i våres, så klemte til med andreplass på sprinten i sesongåpningen på Geilo. Nå er hun høyaktuell for verdenscupåpningen.

I fjor tok hun sin første internasjonale pallplass nettopp på Geilo. Lørdag var hun tilbake på pallen på samme arena, og la inn en solid søknad om en plass i troppen til verdenscupåpningen om to uker. 

Med feilfri skyting og bunnsolid innsats i løypa gikk Marit Øygard inn til andreplass på sprinten i sesongåpningen på lørdag formiddag. Maren Kirkeeide, som var siste startende, knep seg forbi Øygard med – til tross for to bom. 

Etter flere tunge sesonger, fikk 26-åringen fra Skrautvål et gjennombrudd i vinter. Hun debuterte internasjonalt med seier i IBU-Cupen på Geilo i desember, og tre dager senere var hun klar for sine første verdenscuprenn. Med dagens andreplass på sprinten, kan Øygard snart være klar for mer. 

I potten på Geilo ligger tre plasser til verdenscupåpningen i Östersund om to uker, der Kirkeeide har allerede fått klarsignal.  

Les mer: Ble rådet til å legge opp, nå debuterer hun i verdenscupen

41 år gamle Anastazya Kuzmina klinket til med femteplass, foran en rekke verdenscupstjerner.

Topp 3 kvinner, sprint

1. Maren Kirkeeide, Norge, (8/10), 20:29.4
2. Marit Øygard, Norge (10/10), +0.3
3. Lotte Lie, Belgia, (10/10), +0.5

Fullstendige resultater

Søndag fortsetter sesongåpningen på Geilo med fellesstart for kvinner og menn. 

Mye på spill

Resultater fra sesongåpningen på Geilo er grunnlag for uttak til verdenscupåpningen i Östersund 29. november til 7. desember, som også er første steg på veien til OL 2026. Norge kan sende totalt 15 løpere og sju av plassene er allerede klare.  

Les mer: 7 norske skiskyttere har fått klarsignal til verdenscupåpningen

Rennene på Geilo er også uttaksgrunnlag for første runde i IBU-Cupen som går i Obertilliach i Østerrike 4. til 7. desember. 

Parallelt med rennhelga på Geilo, kjøres også den svenske sesongåpningen i skiskyting. Den kjøres i Idrefjäll. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Skiskytterprofil sjokkerer – legger opp på dagen, bare 28 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2025
  • 1

    Svindeldømt skiskytterstjerne hadde millioner på konto

    by Ingeborg Scheve
    25.10.2025
  • 1

    Sesongåpning i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider 

    by Ingeborg Scheve
    10.11.2025
  • 1

    Ute på ubestemt tid: – Alt bare raste

    by Ingeborg Scheve
    12.11.2025
  • Ole Einar Bjørndalen ahead of women's 10 km pursuit during the IBU Biathlon World Championships on February 16, 2025 in Lenzerheide.
    1

    Ole Einar Bjørndalen: – Jeg tror hun får gå OL

    by Ingeborg Scheve
    31.10.2025

FlerE artikler

  • Tysk skremmeskudd i Muonio: Parkerte konkurrentene på siste runde

    I fjor ble han nummer to. I år kliner han til med en maktoppvisning på oppløpet og sikrer deg seieren på 10-kilometeren i Muonio.
    av Langrenn.com
    15.11.2025
  • 22-åring fra Tromsø beste norske i Muonio

    av Langrenn.com
    15.11.2025
  • Slik ser du direktesendninger fra Olos/Muonio på Langrenn.com

    av Langrenn.com
    15.11.2025
  • Startlister og starttider lørdag

    av Langrenn.com
    15.11.2025
  • Mistet vi den neste skiskytter-kongen?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.11.2025