Ufrivillig pappapermisjon for svensk landslagsstjerne

av Kjell-Erik Kristiansen • 07.09.2026
En svensk stjerne mangler når skiskytterlandslaget trener i franske Font-Romeu. For Jesper Nelin har det blitt ekstra tid i pappapermisjon. Kanskje ikke akkurat det han ønsket seg nå. Han ble nemlig tvunget til å operere en meniskskade.

En svensk stjerne mangler når skiskytterlandslaget trener i franske Font-Romeu. For Jesper Nelin har det blitt ekstra tid i pappapermisjon. Kanskje ikke akkurat det han ønsket seg nå. Han ble nemlig tvunget til å operere en meniskskade.

– Jeg hadde nok litt for høy treningsbelastning, sier Nelin, som nå må humpe rundt på krykker.
33-åringen, som tok OL-bronse på stafetten i vinter, er hjemme med beinet i en skinne.
Knæskaden var slett ikke en del av planen for den kommende sesongen. Trolig er årsaken for hard trening.
– Jeg har forsøkt å få det til å fungere likevel, men etter at symptomene endret seg litt, sa legene: «Dette må vi gjøre noe med.» Så da ble det operasjon, og nå har vi ordnet opp i det hele. Det er veldig positivt, sier Jesper Nelin til Expressen.

DET BLIR ikke rulleski de nærmeste ukene for Jesper Nelin. Foto: NORDIC FOCUS

Nøyaktig hvor lenge han blir borte, er usikkert, men han vil miste noen uker med trening nå som treningen trappes opp mot sesongen. Men det var faktisk hell i uhell.
– Jeg var redd med tanke på hva MR-undersøkelsen først viste. Det så ikke spesielt lyst ut. Men under operasjonen klarte legen å ordne det ganske bra. Forhåpentligvis holder det med noen uker borte.
Det lange avbrekket han fryktet, ble altså betydelig kortere. Selve operasjonen gikk bra, og Nelin sier at det føles bra i etterkant.

Mer pappatid
En annen positiv side er at skiskytterstjernen nå får ekstra pappatid med sin nye sønn.
– Det er deilig. Det blir også litt ekstra tid sammen med ham. Det er vel egentlig flaks at det først er i år jeg blir skadet og må være hjemme.
Jesper Nelin innrømmer at livet som pappa har endret måten han ser på motgang som den han nå har opplevd.
– Det finnes jo ting som er betydelig viktigere utenfor skiskytingen.
Det er fortsatt tid til å ta igjen det tapte for veteranen. Verdenscupen starter i finske Kontiolahti 24. november. Sesongens hovedmål er VM i Otepää i Estland. Det starter først den andre uken i februar.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    by Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Hedegart vurderer å slutte: – Jeg har ingenting å gjøre her

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    Klinker til med seier og karrierens første pallplass

    by Langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Skistad åpner opp om varselet: – Makt, fysisk nærhet og seksuell trakassering

    Bryter tausheten: Nå forteller skistjernen hva som ligger bak anklagene i varselet, om redsel og maktmisbruk og rolleblanding.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Stakeski

    av Langrenn.com
    22.10.2026
  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026
  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026