VM-sølv etter ladekluss i siste skyting

av Kjell-Erik Kristiansen • 04.03.2025
Norges Martine Skog skjøt om VM-gullet i den yngre juniorklassen. Men hun fikk problemer med ladingen og Tyskland stakk avgårde. De norske jentene klarte likevel sølvet i stafetten i den yngste klassen i junior-VM i Östersund.

Norges Martine Skog skjøt om VM-gullet i den yngre juniorklassen. Men hun fikk problemer med ladingen og Tyskland stakk avgårde. De norske jentene klarte likevel sølvet i stafetten i den yngste klassen i junior-VM i Östersund.

– Jeg visste ikke riktig hva jeg skulle gjøre. Om jeg skulle ta opp patronen som lå på bakken eller lade en ny, sier Martine Skog, som hadde tatt igjen Tysklands Lena Siegmund og kom samtidig til siste stående skyting.

Bjerkvik-løperen fikk ned de fem blinkene med tre ekstraskudd, men da var seiersmuligheten borte. Likevel holdt hun unna for Italia og Ukraina som jaget bak.
– Medalje er medalje, sier Sara Tronrud fra Nordre Land som gikk første etappe og fikk sin første medalje i mesterskapet.

I mitten på 3×6 km gikk Bjørg Eide fra Hålandsdal som bare brukte et ekstraskudd på hver skyting og sendte ut Martine Skog halvminuttet etter tyske Lena Siegmund som tok sølv i fellesstarten dagen før.

Martine skjøt en fantastisk liggende serie og til stående hadde hun altså tatt inn hele forspranget. Men ladeklusset på stående ødelag for gullmulighetene. Likevel ble det hennes tredje medalje i Östersund etter gull både i mixed stafett og sprint og nå sølv i stafett.

Italia passerte Ukraina på sluttrunden og tok bronsen. Sverige ble nummer 5 og Finland nummer 6.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    by Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Hedegart vurderer å slutte: – Jeg har ingenting å gjøre her

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    Klinker til med seier og karrierens første pallplass

    by Langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Norsk 16-åring har gitt langløpslaget et nytt navn

    Bernardo «Bardo» ble bare 16 år. Nå har han gitt navn til et nytt Ski Classics-lag som skal bidra i kampen mot barnekreft.
    av Leandro Lutz
    11.10.2026
  • SkiErg vs. Ercolina: Hvilken stakemaskin passer for deg?

    av Adéla Ročárková og Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • Kan tvinges til å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • Team Synnfjell henter hjem profil etter to år hos rivalene

    av Leandro Lutz
    10.10.2026