Fluorskandalen: Derfor ble Mowinckel disket

av Ingeborg Scheve • 03.11.2023
fluor test Koordinator Augusto Gilio (FIS) med flourtesteren under verdenscupåpningen I Sölden 2023.
Har funnet årsaken til at skiene til Ragnhild Mowinckel testet positivt for fluor under sesongåpningen i Sölden sist helg.

Har funnet årsaken til at skiene til Ragnhild Mowinckel testet positivt for fluor under sesongåpningen i Sölden sist helg.

Så langt har det vært en gåte hvordan skiene til Ragnhild Mowinckel, som fikk grønt lys til første omgang av rennet, plutselig slo ut med skyhøye mengder fluor under en halvtime senere. 

Men fredag kveld, seks dager etter fluorskandalen i Sölden i Østerrike sist lørdag, er det klart hvorfor skiene hadde for høye fluorverdier: Redskap i smørebua har skylda.

Les også: Norsk landslagsløper disket for fluor

Det var serviceteamet til skiprodusenten Head som hadde preparert skiene til Mowinckel. De er nå lettet over at årsaken er klarlagt, og understreker samtidig at utøveren overhode ikke er involvert. 

– Det er veldig viktig for oss å ha det på det rene at Ragnhild Mowinckel står uten skyld. Hun får bare skiene før start, sier Head-sjef Rainer Salzgeber i en uttalelse fredag kveld. 

Smøringen som var brukt er testet av det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS), og analysen viser at det ikke var fluor i den aktuelle glideren. Testene viser derimot at redskapene som ble brukt var forurenset med rester av fluor fra tidligere bruk. 

Les også:
Fluorforbudet: Dette utstyret må du kjøpe nytt og dette kan vaskes rent

Lettelse i skimiljøet
At man nå har funnet svaret på hvorfor, er en stor lettelse for alle i skimiljøet, inkludert langrenn som har sin sesongåpning om bare et par uker. 

– Vi er lettet over å ha funnet grunnen til at fluorverdiene var for høye. Vi har nå bedre forutsetninger for hva vi skal se etter i fremtiden, skriver Head i en uttalelse fredag. 

Les mer: 
Fluorskandalen i Sölden preger langrennsmiljøet: – Det er jo den store skrekken

Helt nødvendig for skisporten
Fluorforbudet ble vedtatt for flere år siden, men har vært utsatt til nå på grunn av usikkerhet rundt testing ute på arenaene. 

I sommer la det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) og det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) fram testprosedyren og protokollen for hvordan fluorforbudet skal håndheves til vinteren. Konsekvensen av rødt utslag på fluormåleren er brutal: De som tester rødt for fluor blir disket, og avgjørelsen kan ikke ankes

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagets smøring brant opp

    by Langrenn.com
    24.02.2026
  • 1

    Madshus er solgt til utenlandske eiere

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Fortsatt usikker på skivalg til Vasaloppet? Eksperten har et klart råd

    by Ingeborg Scheve
    27.02.2026
  • 1

    Madshus vil avvikle skiproduksjonen på Biri: – Det gjør vondt

    by Langrenn.com
    14.09.2026
  • 1

    Mistet toppjobben i Madshus – rett til topps i helt ny bransje

    by Langrenn.com
    07.09.2026

FlerE artikler

  • Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    18-åringen fra Kongsvinger tar sin femte seier på tre uker, vinner verdenscupen og blir historisk: Ingen norsk junior har gjort det før.
    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Utklasser alle igjen – vinner NM-sprinten med 45 sekunder

    av Langrenn.com
    19.09.2026
  • Kjempesmell for Hedegart: – Kan like godt legge opp

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Tvinges til å sette alt av konkurranser på pause – igjen

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Reiseguide Bad Gastein: Der Ski Classics møter Belle Époque-sjarm

    av Leandro Lutz
    19.09.2026