Dmytro Pidruchnyi ferdig ved fronten

av Ingeborg Scheve • 16.06.2022
Den ukrainske skiskytteren Dmytro Pidruchnyi er ferdig med sin aktive militærtjeneste og kan igjen fokusere på skiskyting og sesongoppkjøringen.

Den ukrainske skiskytteren Dmytro Pidruchnyi er ferdig med sin aktive militærtjeneste og kan igjen fokusere på skiskyting og sesongoppkjøringen.

Den ukrainske skiskytteren Dmytro Pidruchnyi er en del av landets nasjonalgarde og ble kalt ut i krigstjeneste da Russland invaderte landet 24. februar i år. I slutten av forrige uke hadde Pidruchnyi avtjent sin aktive militærtjeneste og er nå formelt dimittert. 

Det er det ukrainske idretts- og ungdomsdepartementet som har sørget for at Pidruchnyi og andre aktive eliteutøvere nå fritas fra videre aktiv tjeneste ved fronten. De har fått igjennom et vedtak om at satsende utøvere skal få lov til å gjenoppta sine idrettskarrierer, skriver det italienske nettstedet SciFondo.it

Pidruchnyi oppholder seg nå i Lviv-regionen sammen med landslagskollegaer. Planen er at at det ukrainske skiskytterlandslaget skal på samling i Tyskland, melder landslagstrener Juraj Sanitra. 

Tidligere i vår gikk Pidruchnyi ut og kunngjorde at han vil stille til valg når det ukrainske skiskytterforbundet skal velge ny skiskytterpresident senere i år. Det gjorde Pidrunchnyi i april en uke etter den ukrainske skiskytterpresidenten Volodomir Brynzak kunngjorde at han ikke søker om nytt mandat, men går av med umiddelbar effekt. 

Brynzak gikk av etter avsløringen om at han skal ha hjulpet tidligere russiske skiskyttere å komme seg ut av Ukraina og tilbake til Russland. Brynzak hevdet selv at alle russiske skiskyttere hadde reist tilbake til Russland da krigen brøt ut, mens han i hemmelighet hjalp dem ut og hjem.

I starten av april gikk Pidruchnyi også hardt ut mot brødrene Fourcade. Det var etter at Simon Fourcade hadde uttalt at han mener det ikke er riktig å utestenge russiske utøvere som ikke er ansvarlige for invasjonen og krigen i Ukraina fra internasjonale konkurranser er riktig. 

Les mer: 
Ukrainsk skiskytter: – Martin og Simon Fourcade, dra til helvete

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • Justine Braisaz-Bouchet (FRA) - IBU World Cup Biathlon, pursuit women, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    OL-stjernen bryter tausheten: – Jeg står igjen med ingenting

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • Sophie Chauveau (FRA) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oslo (NOR).
    1

    Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    21.06.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm har fått ny jobb: – Det er så stas når a’ Helene kommer

    25-åringen fra Vestfossen sjokkerte alle da hun la opp i fjor høst – like før OL. Nå er hun tilbake i hjembygda – og kjører rundt i bil med kommune-logo.
    av Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • RULLESKITRENING: Bli bedre i staking – på to kilometer asfalt

    av Adéla Ročárková/Bezky.net
    01.07.2026
  • JVM: Kommer medaljen på onsdagens langdistanse?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    30.06.2026
  • Tidligere verdenscupstjerne inn i ny satsing: – Tror mange vil betale

    av Ingeborg Scheve
    30.06.2026
  • OL-stjernen med ny beskjed: – Dette er ikke slutten

    av Ingeborg Scheve
    30.06.2026