Ingen høydesamlinger for Helene Fossesholm

av Ingeborg Scheve • 18.08.2022
Helene Marie Fossesholm Tour de Ski 2022
Helene Marie Fossesholm står over begge høydesamlingene til landslaget i høst. Kroppen til 21-åringen er ikke klar for den påkjenningen.

Helene Marie Fossesholm står over begge høydesamlingene til landslaget i høst. Kroppen til 21-åringen er ikke klar for den påkjenningen.

Det blir ingen høydesamlinger på Helene Marie Fossesholm i høst. Det bekrefter 21-åringen som for tida er på landslagssamling i Trondheim. Men når resten av landslaget reiser på høydesamling i Nord-Italia i slutten av august, blir det uten Fossesholm. 

– Jeg er ikke redd for høyden, men kroppen er ikke klar for høyden ennå. Jeg får trent vel så bra hjemme. Det er der jeg er nå, sier Fossesholm til Langrenn.com.

Framskyndet smellen som fulgte henne hele vinteren
I fjor måtte Fossesholm reise hjem fra sin første høydesamling med landslaget en uke før samlingen var over. Da var hun sliten, forkjølet og småsjuk. I etterkant av samlingen, som gikk i månedsskiftet august-september, brukte hun flere uker på å komme tilbake i vanlig trening

Men til sesongstart var hun en skygge av seg selv. Fossesholm klarte å sikre seg en plass i OL-troppen, men fortsatte å lete etter formen og overskuddet utover vinteren, og de store resultatene uteble

– Jeg prøvde å ta ned belastningen etter høydesamlingen, men det er vanskelig å snu det sånn inn mot sesongen når du må være i form til sesongstart. Og det er vanskelig å ta ned belastningen i sesongen, så jeg måtte bare gjøre så godt jeg kunne. Jeg fikk noen få bra dager og veldig mange ikke-bra dager, sier hun. 

Ingen hardøkter på fire måneder
Fasiten ble at Fossesholm måtte avslutte sesongen allerede etter OL i februar

– Jeg ville ikke fortsette å truge på. Da ville jeg bare brutt meg enda lenger ned, og hatt enda mer å hente inn igjen etterpå, og forskjøvet problemene enda lenger utover våren, forklarer hun. 

Da Fossesholm etter hvert gjenopptok treninga utpå våren, var det utelukkende rolige økter. Etter det trente hun ingen hardøkter i fire måneder.

Det var ikke før i juli at Fossesholm begynte å legge inn noen forsiktige intervaller. Nå føler hun omsider at formen begynner å komme seg, men hun er fortsatt svært påpasselig med belastningen. 

Les også: Helene Fossesholm flytter til Oslo

Velger å kjøre mer konservativt
I ettertid ser Fossesholm at det var summen av flere faktorer som førte henne ut i uføret, og at starten på smellen startet allerede for et år siden. 

– Jeg var litt for hissig på grøten i fjor sommer og høst. Det ble for mange langturer som gikk litt for fort, og for mange hardøkter som ble litt for harde over litt for lang tid. Så det var ikke høyden i seg selv om gjorde at jeg gikk på smellen, men høyden framskyndet nok prosessen, sier Fossesholm. 

Den onde sirkelen hun endte opp i sist vinter, vil hun ikke gjenoppsøke. Nå velger 21-åringen derfor å stå over alle høydesamlingene inn mot årets sesong.  

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Rolig og langt – nøkkelen til en solid grunnmur

    De lange og rolige øktene er en viktig del av grunntreningen. Ta gjerne med en kompis for å lettere holde det berømte «pratetempoet».
    av Maja Eriksson
    02.07.2026
  • Brutal reality-sjekk for de norske VM-juniorene

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.07.2026
  • Mener fotballbragden er større enn eget OL-gull

    av Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • Fikk beskjed på Instagram – sto plutselig uten lag

    av Ingeborg Scheve
    01.07.2026
  • Fossesholm har fått ny jobb: – Det er så stas når a’ Helene kommer

    av Ingeborg Scheve
    01.07.2026