I helga står det om VM-plasser

av Ingeborg Scheve • 12.01.2023
Iver Tildheim Andersen slo hele verdenscupeliten på 10km fristil på Lillehammer.
Det er et uvanlig stjernespekket felt som stiller til start på helgas runde i Skandinavisk Cup i Falun. For flere av løperne er det VM-plasser det står om.

Det er et uvanlig stjernespekket felt som stiller til start på helgas runde i Skandinavisk Cup i Falun. For flere av løperne er det VM-plasser det står om.

Kjemper om VM-plasser: Skandinavisk Cup i Falun denne helga er ikke bare en viktig del av uttaksgrunnlaget for U23-VM, men også for VM i Planica for de som til nå ikke har fått vist seg fram i verdenscupen. 

Se program, startlister og detaljer for Skandinavisk Cup i Falun nederst i saken

Det gjelder blant annet elitelandslagsløperne Ragnhild Gløersen Haga og Marte Skaanes, som fikk Covid i etterkant av den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen. De har ikke gått et eneste verdenscuprenn denne sesongen. 

Landslagskollegaene Ane Appelkvist Stenseth og Anna Svendsen har også mye å bevise for å sikre seg en plass i VM-troppen. 

De utfordres av rekruttlandslagsløpere som Hedda Østberg Amundsen og Maria Hartz Melling som begge har vist potensial denne sesongen, samt et stort knippe ambisiøse eliteløpere fra ulike regionlag og private team. 

Harald Østberg Amundsen fikk Covid like før sesongstart, og har så langt bare gått ett verdenscuprenn. Erik Valnes har også til gode å imponere, men begge håper fortsatt å sikre seg en plass i VM-troppen. 

Det gjør også en rekke rekruttlandslagsløpere inkludert Håvard Moseby som leder Skandinavisk Cup og dessuten leverte sterkt under Tour de Ski, Iver Tildheim Andersen som vant 10km fristil på Lillehammer, og Lars Agnar Hjelmset som har imponert ved flere anledninger. 

Mikael Gunnulfsen og flere andre privatsatsende utøvere er også gira på VM-plasser, så her blir det mange om beinet. 

Sterkt svensk konkurranse
Det samme gjelder flere av Sveriges landslagsstjerner. Også der er det flere som må ut og kjempe om VM-billetter denne helga.

Jens Burman har ikke overbevist så langt denne sesongen.

Les også:
Jens Burman freser mot FIS: – Man tar jo bort alt av ordentlig skiløping

Marcus Grate, som slet med sjukdom i starten av sesongen, er omsider konkurranseklar men må på jobb for å sikre seg en VM-billett. 

På damesida er det også tett mellom stjernene. Ebba Andersson og Emma Ribom var blant de som fikk Covid i etterkant av verdenscupen på Lillehammer første helga i desember, men nå er klare for skirenn igjen. Begge er imidlertid allerede tatt ut til VM. 

Linn Svahn og Jonna Sundling gjør sine internasjonale comeback denne helga. Svahn har vært ute med en skulderskade hun pådro seg i forkant av VM 2021 og som kostet henne OL i fjor. Hun har derfor ikke gått skirenn siden sesongen 2020/21. 

Sundling slet med sjukdom i ukevis i starten av sesongen men er nå friskmeldt og konkurransesugen. 

VM 2023 i Planica arrangeres fra 21. februar til 5. mars. Se alt om VM 2023 og komplett program dag for dag.  

På programmet for Skandinavisk Cup i Falun helga står 10km fristil på fredag, klassisk sprint på lørdag og 30km klassisk fellesstart på søndag. Til tross for mildvær de siste dagene, melder arrangøren om gode forhold og at konkurransene blir kjørt som planlagt i de løypene og formatene som er oppsatt. 

Parallelt med Skandinavisk Cup arrangeres det også FIS-renn for junior. 

FAKTA: Skandinavisk Cup Falun
Hvem: menn og kvinner senior
Hva: FIS-renn i Skandinavisk Cup, erstatter tilsvarende renn som ble avlyst forrige helg i Rovaniemi 
Hvor: Falun, Sverige
Når: 13. til 15. januar
I potten: inngår i grunnlaget for uttak til U23-VM i Canada i månedsskiftet januar-februar og VM i Planica i månedsskiftet februar-mars. Leder av Skandinavisk Cup har også friplass til verdenscupen i denne perioden. 
Program 
Fredag 13. januar: 10km fristil, individuelle start

– 11:00: 10km fristil, menn
– 13:00: 10km fristil, kvinner
Alt av startlister, detaljer og resultater

Lørdag 14. januar, sprint
– 8:30: Sprint prolog, menn og kvinner senior og junior
– 12:30: Sprint heat og finaler, kvinner
– 13:05: Sprint heat og finaler, menn
Alt av startlister, detaljer og resultater

Søndag 15. januar, 30km klassisk fellesstart
– 10:30: 30km klassisk, menn
– 12:15: 30km klassisk, kvinner
Alt av startlister, detaljer og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Den halvnorske JVM-vinneren rett inn på A-landslaget

    19-åringen fra Bærum vant junior-VM i vinter og kom hjem med tre medaljer fra mesterskapet i tyske Arber. Men supertalentet har valgt å gå for Sverige siden han er halvt svensk. Nå går han rett inn på det svenske A-landslaget i skiskyting foran sesongen 2026/2027.
    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Svensk stjerne forlater Lager 157 Ski Team etter to år

    av Maja Eriksson/langrenn.com
    28.04.2026
  • Millionsmellen for Ski-VM betydelig verre enn ventet

    av Langrenn.com
    27.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski fraktet med ambulansefly til Norge

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026
  • Har fått reaksjoner: – Angrer ingenting

    av Ingeborg Scheve
    27.04.2026