Yngste blad Klæbo legger opp

av Ingeborg Scheve • 31.03.2023
Lillesøsteren til verdens beste langrennsløper har gått runde på runde med seg selv. Nå vraker hun skikarrieren.

Lillesøsteren til verdens beste langrennsløper har gått runde på runde med seg selv. Nå vraker hun skikarrieren.

– Det har vært et vanskelig valg å ta, og jeg har egentlig brukt hele sesongen på å finne ut av det. Men det kjennes riktig nå, sier Ane Høsflot Klæbo. 

20-åringen fra Byåsen IL legger opp langrennsatsingen som sisteårs junior. 

Ane Høsflot Klæbo hadde en lovende start på juniorkarrieren. Resultatmessig var det sesongen 2019/20 som var Klæbos beste, med en rekke topp-10 og topp-20 plasseringer

De siste to sesongene har derimot vært tunge, og resultatene har vært deretter. På 5km klassisk under NM på Tolga, der juniorene fikk gå sammen med seniorene, ble hun nummer 130. Nå er det slutt på motivasjonen.

 – Kyssesyke og pandemi har kostet mye og tæret på motivasjonen. Steget opp til senior er for langt, sier Ane. 

Hun legger til at det ikke alltid har vært like enkelt å hete Klæbo. 

– Det var lettere å takle det når jeg følte at jeg hadde noe i sporet å gjøre. 

Storebror: – Synd, men fornuftig 
Johannes Høsflot Klæbo, som nettopp har utvidet medaljesamlingen med to NM-gull på to dager, synes det er leit at lillesøsteren legger opp, men har sett at hun har slitt. 

– Jeg synes jo det er synd. Skulle gjerne sett at hun satset lenger, men det er klart når hun har en kropp som ikke har spilt på lag de siste to åra og hun har vært uheldig. Det har vært lite skirenn, og med Covid og det som er, så er det klart det tærer på motivasjonen, sier Johannes. 

Han har også forståelse for at det kan oppleves som et press å hete Klæbo og satse på langrenn med de prestasjonene han selv har levert. 

– Jeg skjønner at det ikke har vært så lett, og jeg unner henne ikke den. Men jeg synes hun har taklet det bra. Nå tror jeg hun ser fram mot å begynne å studere, og så lenge hun er fornøyd så er det nok et fornuftig valg Så forhåpentligvis får hun drive med det hun trives med nå, sier Johannes. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • La opp i april – nå er hun gift!

    Hun la opp i april – og hadde én klar plan for livet videre: å gifte seg.
    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Mister VM-kongen, henter tilbake Swix-løper

    av Langrenn.com
    20.06.2026
  • Klæbo fikk ja, Iversen må bli hjemme

    av Ingeborg Scheve
    19.06.2026