Yngste blad Klæbo legger opp

av Ingeborg Scheve • 31.03.2023
Lillesøsteren til verdens beste langrennsløper har gått runde på runde med seg selv. Nå vraker hun skikarrieren.

Lillesøsteren til verdens beste langrennsløper har gått runde på runde med seg selv. Nå vraker hun skikarrieren.

– Det har vært et vanskelig valg å ta, og jeg har egentlig brukt hele sesongen på å finne ut av det. Men det kjennes riktig nå, sier Ane Høsflot Klæbo. 

20-åringen fra Byåsen IL legger opp langrennsatsingen som sisteårs junior. 

Ane Høsflot Klæbo hadde en lovende start på juniorkarrieren. Resultatmessig var det sesongen 2019/20 som var Klæbos beste, med en rekke topp-10 og topp-20 plasseringer

De siste to sesongene har derimot vært tunge, og resultatene har vært deretter. På 5km klassisk under NM på Tolga, der juniorene fikk gå sammen med seniorene, ble hun nummer 130. Nå er det slutt på motivasjonen.

 – Kyssesyke og pandemi har kostet mye og tæret på motivasjonen. Steget opp til senior er for langt, sier Ane. 

Hun legger til at det ikke alltid har vært like enkelt å hete Klæbo. 

– Det var lettere å takle det når jeg følte at jeg hadde noe i sporet å gjøre. 

Storebror: – Synd, men fornuftig 
Johannes Høsflot Klæbo, som nettopp har utvidet medaljesamlingen med to NM-gull på to dager, synes det er leit at lillesøsteren legger opp, men har sett at hun har slitt. 

– Jeg synes jo det er synd. Skulle gjerne sett at hun satset lenger, men det er klart når hun har en kropp som ikke har spilt på lag de siste to åra og hun har vært uheldig. Det har vært lite skirenn, og med Covid og det som er, så er det klart det tærer på motivasjonen, sier Johannes. 

Han har også forståelse for at det kan oppleves som et press å hete Klæbo og satse på langrenn med de prestasjonene han selv har levert. 

– Jeg skjønner at det ikke har vært så lett, og jeg unner henne ikke den. Men jeg synes hun har taklet det bra. Nå tror jeg hun ser fram mot å begynne å studere, og så lenge hun er fornøyd så er det nok et fornuftig valg Så forhåpentligvis får hun drive med det hun trives med nå, sier Johannes. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 240104 Skidor DAVOS,SWITZERLAND,04.JAN.24 - NORDIC SKIING, CROSS COUNTRY SKIING - FIS World Cup, Tour de Ski, 20km pursuit, classic, ladies. Image shows Oeyre Astrid Slind (NOR), Krista Parmakoski (FIN) and Austgulen Kristin Fosnaes (NOR).
    1

    Kåret til «hotteste single langrennsløper»

    by Ingeborg Scheve
    25.11.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway after men’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Klæbo ut mot ryktene

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025

FlerE artikler

  • – Jeg er i sjokk!

    Tar karrierens andre verdenscupseier etter kaos-finale i Granåsen - norsk ungjente med solid OL-søknad.
    av Ingeborg Scheve
    05.12.2025
  • Skistad-katastrofe i Trondheim

    av Ingeborg Scheve
    05.12.2025
  • Ekspertene måper: Er dette Norges nye Northug?

    av Ingeborg Scheve
    05.12.2025
  • Ski Classics Ski or Die: Se episode 3 med Team Aker Dæhlie nå

    av Langrenn.com
    05.12.2025
  • Klæbo slått i prologen i Trondheim, unggutta herjet

    av Ingeborg Scheve
    05.12.2025