Johannes Thingnes Bø smalt i veggen under rulleskitrening

av Ingeborg Scheve • 06.06.2023
Skiskytterkongen Johannes Thingnes Bø smalt rett i veggen under rulleskitrening på mølla, husker ikke hva som skjedde.

Skiskytterkongen Johannes Thingnes Bø smalt rett i veggen under rulleskitrening på mølla, husker ikke hva som skjedde.

Mens resten av skiskytterlandslaget var på samling på Mallorca, ble Johannes Thingnes Bø hjemme og trente på mølla. Skiskytterkongen og kona venter nemlig sitt andre barn om kort tid, og derfor trener han for tida mest på egenhånd på hjemmebane. Og det var nettopp der det smalt: Rulleskiuhellet skjedde på millionmølla hjemme i kjelleren.  

Under en treningsøkt like før helga gikk Thingnes Bø plutselig på tryne, og møllebåndet sendte skiskytterkongen rett i bakveggen. Selv husker han ikke hva som skjedde. 

– Jeg lurer litt på hva som skjedde selv. Jeg gikk bare en vanlig tur, var vel 18/19 kilometer i timen. Plutselig fikk jeg et lite feilskjær, datt på magen og smalt bak i veggen, sier Thingnes Bø til TV 2.

Les også: 
Bladde opp 1.5 millioner kroner for en egen stormølle hjemme: – Rulleskimølla er mitt viktigste treningsverktøy

Slapp med skrubbsår og skrekken
Å bli slengt i veggen i stor fart på den måten, kunne gått riktig ille. Men Thingnes Bø slapp unna med skrekken og skrubbsår på albuen. Han kom seg tilbake på mølla og fullførte også økta. 

Der og da gikk det så fort at Thingnes Bø ikke rakk å bli redd, og han slapp altså unna uten store skrammer. Opplevelsen har heller ikke skremt han fra å fortsette å trene på mølla, og poengterer at det er større risiko forbundet med utetrening på rulleski. 

– Jeg var litt trøtt da jeg var på mølla den dagen, så det var nok det som gjorde det. Det er større sjanse for at det går galt i nedoverbakker på rulleski utendørs, sier Thingnes Bø. 

Les også: Tre grep for tryggere rulleskitrening

Har installert sikkerhetssele
Etter krasjopplevelsen har Thingnes Bø imidlertid økt fokuset på sikkerhet på rulleski, også innendørs. 

I tillegg til den vanlige dødmannsknappen som han alltid har festet på hofta, har han nå også rigget opp en sikkerhetssele. Den sørger for at dersom han skulle tryne, blir han heist opp mot taket, og unngår da et nytt møte med bakveggen i rommet.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.04.2026
  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022

FlerE artikler

  • Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    Det er mye som kan slite på rulleskiene. Vi går gjennom enkle knep for hvordan du tar vare på dine ski – slik at de både holder lenger og ruller bedre.
    av Langrenn.com
    22.05.2026
  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026
  • Simen Hegstad Krüger med kanonløp i Grefsenkollen Opp

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026