Her tar han sesongens niende seier

av Ingeborg Scheve • 03.02.2024
Johan-Olav Botn under IBU-Cupen i Arber i 2022
De norske skiskyttergutta fortsetter å herje i IBU-Cupen, men en av dem var i en klasse for seg på dagens sprint.

De norske skiskyttergutta fortsetter å herje i IBU-Cupen, men en av dem var i en klasse for seg på dagens sprint.

Skiskyttergutta fra det norske rekruttlaget har dominert IBU-Cupen denne sesongen, og lørdagens sprint i Arber i Tyskland var ikke noe unntak: Dobbelt norsk på pallen og fem norske blant de topp seks. 

Men Johan-Olav Botn var nok en gang i en egen liga. 24-åringen fra Stårheim IL kastet ikke bort en kule, og kombinert med sedvanlig superfart i sporet var han nesten 40 sekunder foran landslagskollega Martin Uldal på andreplass. 

– Denne mannen har ingenting i IBU-Cupen å gjøre, sukker franske eksperter, som mener det er en skandale at ikke Botn er tatt ut til VM i Nove Mesto.

Den tyske hjemmefavoritten Simon Kaiser sikret seg tredjeplassen med feilfri skyting. Deretter fulgte tre norske på rappen: Mats Øverby, Isak Frey og Martin Nevland, alle med to bom hver. 

Topp 3 menn, sprint
1. Johan-Olav Botn, Norge, (0-0), 25:02.3
2. Martin Uldal, Norge, (0-1), +38.5
3. Simon Kaiser, Tyskland, (0-0), +1:21.2

4. Mats Øverby, Norge, (0-2), +1:22.4
5. Isak Frey, Norge, (1-1), +1:31.3
6. Martin Nevland, Norge, (1-1), +1:32.5
12. Vejørn Sørum, Norge, (2-2), +2:12.4

Fullstendige resultater

Rennet til skiskyttergutta var dagens andre. Også på damenes sprint lørdag formiddag var det norsk seier. 

Les mer:
Real opptur på sprinten: Første seier siden desember

Dagens konkurranser er de siste under IBU-Cupen i Arber. IBU-Cupen tar nå pause i en måned. Neste runde går i Obertilliach i Østerrike fra 29. februar til 3. mars. Der kjøres det to runder, og rennene i Obertilliach er også finalen i IBU-Cupen denne sesongen. 

De norske skiskyttergutta ligger godt an i IBU-Cupen denne sesongen: Johan-Olav Botn leder IBU-Cupen sammenlagtforan Mats Øverby på andreplass, Martin Nevland på tredje, Martin Uldal på fjerde og Isak Frey på femteplass, mens Vebjørn Sørum er nummer sju totalt. 

Les også: – Vi konkurrerer om å være den mest ekstreme

FAKTA: IBU-Cup skiskyting
Hvem: Uttatte eliteløpere. Dette er Norges tropp
Hva: Sjette runde i IBU-Cupen i skiskyting
Hvor: Arber, Tyskland
Når: 1. til 3. februar, 2024

Program
Torsdag 1. februar

11:00: Sprint 7.5km, kvinner
14:30: Sprint 10km, menn
Startlister, detaljer og resultater

Lørdag 3. februar
11:00: Sprint 7.5km, kvinner
14:30: Sprint 10km, menn
Startlister, detaljer og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    by Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Jubler etter dramatisk FIS-møte: Reddet femmila i Holmenkollen

    FIS ville nok en gang skrote femmila i Holmenkollen neste år, kaller den tradisjonsrike klassikeren er «en dårlig idé». Ble nedstemt.
    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Stjernen sjokkerer: Slutter på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • OL-stjernen ute på ubestemt tid

    av Langrenn.com
    07.05.2026
  • Team Consto drukner i søknader – henter inn fem nye talenter

    av Ingeborg Scheve
    07.05.2026
  • Bli bedre i diagonalgang

    av Langrenn.com
    07.05.2026