Duket for drømmeduell Northug vs Northug

av Ingeborg Scheve • 26.02.2024
Det er enorm prestisje knyttet til denne vinterens brødreduell mellom Petter Northug og Even Northug.

Det er enorm prestisje knyttet til denne vinterens brødreduell mellom Petter Northug og Even Northug.

Nå er det duket for tidenes drømmeduell: Petter Northug mot Even Northug, på samme startstrek i samme skirenn. 

Det har lenge vært kjent at Petter Northug stiller til start på årets Kobberløp. Nå har han gjennom samarbeidspartner Geir Wenberg fått med seg lillebror Even, som ble Norgesmester i sprint på Beitostølen denne helgen, på startstreken i Sulis. 

Det er langt fra første gang de to brødrene konkurrerer mot hverandre. Men det er første gang at Petter Northug skal kjempe mot sin ni år yngre bror i det 43 kilometer lange Kobberløpet i Sulitjelma. 

– Kobberløpet er strålende fornøyde over at både Even og Petter Northug skal delta i årets utgave av Kobberløpet i Sulitjelma. Publikum kan glede seg til å se de to legendariske brødrene konkurrere på ski i Sulisfjellet, sier daglig leder i Kobberløpet Mona Mosti.

Saken fortsetter under

Petter Northug underveis i Kobberløpet 2022.

Slaget står 20. april, uka etter Ski Classics Grand Finale, Petter Northugs eget signaturevent på Hafjell og som i år også fungerer som siste renn i langløpsserien. 

Mosti mener deltakelsen til Northug-gutta uten tvil vil legge til ekstra spenning og prestisje til Kobberløpet, som allerede er et populært og anerkjent skirenn som mange bruker som avslutning på skisesongen.

–  Kobberløpet er meget stolte av å få brødrene Northug til Sulis. Det er med på å skape enda mer engasjement rundt skifesten. Petter har tidligere uttalt at han skal gå Kobberløpet hvert år, og dette er helt klart med på å øke interessen rundt arrangementet, sier Mosti.

Les mer:
Kobberløpet: Vårens vakreste skieventyr i nord

Petter Northug: – Det beste publikumet
Kobberløpet har start og målgang i den gamle gruvelandsbyen Jakobsbakken, og løpet er kjent for å trekke store navn. Foruten Petter Northug er skistjerner som Martin Johnsrud Sundby, Bjørn Dæhlie, Andreas Nygaard, Max Novak og Mattis Stenshagen, samt Ragnhild Haga, søstrene Øyre Slind og Anette Bøe blant de som har gått løpet. Her hadde herrelandslaget samling før og etter VM-suksessen i Seefeld. 

De proffene som har deltatt, har latt seg imponere. 

– Under VM i Seefeld 2019 uttalte Petter Northug at Kobberløpet er det beste turrennet med det beste publikummet. Martin Johnsrud Sundby er også imponert, og har uttalt at folk må få opp øynene for Sulis, sier Mona Mosti.

Les også: Finn-Hågen Krogh går for VM i 2025

Kobberløpet byr på spektakulære omgivelser.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    Har vært personlig trener for Frida Karlsson helt siden hun var junior, er det nå brått helt uklart hva som skjer videre.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026