Duket for drømmeduell Northug vs Northug

av Ingeborg Scheve • 26.02.2024
Det er enorm prestisje knyttet til denne vinterens brødreduell mellom Petter Northug og Even Northug.

Det er enorm prestisje knyttet til denne vinterens brødreduell mellom Petter Northug og Even Northug.

Nå er det duket for tidenes drømmeduell: Petter Northug mot Even Northug, på samme startstrek i samme skirenn. 

Det har lenge vært kjent at Petter Northug stiller til start på årets Kobberløp. Nå har han gjennom samarbeidspartner Geir Wenberg fått med seg lillebror Even, som ble Norgesmester i sprint på Beitostølen denne helgen, på startstreken i Sulis. 

Det er langt fra første gang de to brødrene konkurrerer mot hverandre. Men det er første gang at Petter Northug skal kjempe mot sin ni år yngre bror i det 43 kilometer lange Kobberløpet i Sulitjelma. 

– Kobberløpet er strålende fornøyde over at både Even og Petter Northug skal delta i årets utgave av Kobberløpet i Sulitjelma. Publikum kan glede seg til å se de to legendariske brødrene konkurrere på ski i Sulisfjellet, sier daglig leder i Kobberløpet Mona Mosti.

Saken fortsetter under

Petter Northug underveis i Kobberløpet 2022.

Slaget står 20. april, uka etter Ski Classics Grand Finale, Petter Northugs eget signaturevent på Hafjell og som i år også fungerer som siste renn i langløpsserien. 

Mosti mener deltakelsen til Northug-gutta uten tvil vil legge til ekstra spenning og prestisje til Kobberløpet, som allerede er et populært og anerkjent skirenn som mange bruker som avslutning på skisesongen.

–  Kobberløpet er meget stolte av å få brødrene Northug til Sulis. Det er med på å skape enda mer engasjement rundt skifesten. Petter har tidligere uttalt at han skal gå Kobberløpet hvert år, og dette er helt klart med på å øke interessen rundt arrangementet, sier Mosti.

Les mer:
Kobberløpet: Vårens vakreste skieventyr i nord

Petter Northug: – Det beste publikumet
Kobberløpet har start og målgang i den gamle gruvelandsbyen Jakobsbakken, og løpet er kjent for å trekke store navn. Foruten Petter Northug er skistjerner som Martin Johnsrud Sundby, Bjørn Dæhlie, Andreas Nygaard, Max Novak og Mattis Stenshagen, samt Ragnhild Haga, søstrene Øyre Slind og Anette Bøe blant de som har gått løpet. Her hadde herrelandslaget samling før og etter VM-suksessen i Seefeld. 

De proffene som har deltatt, har latt seg imponere. 

– Under VM i Seefeld 2019 uttalte Petter Northug at Kobberløpet er det beste turrennet med det beste publikummet. Martin Johnsrud Sundby er også imponert, og har uttalt at folk må få opp øynene for Sulis, sier Mona Mosti.

Les også: Finn-Hågen Krogh går for VM i 2025

Kobberløpet byr på spektakulære omgivelser.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Anikken Gjerde Alnæs GravelBirken 2026 - Privat
    1

    Sensasjonseier i Birken: La opp i april – vinner med en time

    by Ingeborg Scheve
    29.08.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Rivalene bare rister på hodet: – Aner ikke hvordan man skal slå han

    by Ingeborg Scheve
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Første pallplassen internasjonalt på sykkel for skistjernen

    Han vant femmila på NM i vinter. Men han mistet plassen på landslaget og startet en sykkelkarriere i stedet. Lørdag tok Rustad-løperen sin første internasjonale pallplass på sykkel.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    05.09.2026
  • Simona Aebersold fikk revansje – tok sitt første NM-gull

    av Kjell-Erik Kristiansen
    05.09.2026
  • Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    av Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Leker seg til nytt VM-gull – og norsk storeslem

    av Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    av Ingeborg Scheve
    05.09.2026