– Skal være en gulrot til de beste

av Ingeborg Scheve • 05.09.2024
Imponerende nivå i norsk juniorlangrenn: På torsdagens sprintrenn i Meråker var det løpere både i og utenfor landslaget som satte standarden.

Imponerende nivå i norsk juniorlangrenn: På torsdagens sprintrenn i Meråker var det løpere både i og utenfor landslaget som satte standarden.

Denne uka kjøres det skolesamling der juniorlandslaget og løpere fra de offisielle skigymnasene i Norge.

Formålet med samlingen, som er en tradisjon siden 1980-tallet, er å nøre opp under ved inngangen til den mest intensive delen av sesongoppkjøringen. 

Samlingen er åpen for de fem beste guttene/jentene fra hver skole, som får trene sammen med juniorlandslaget en hel uke. 

– Det skal være en liten gulrot til de som er best på skigymnasene rundt i landet, sier juniorlandslagstrener Kristian Dahl til Langrenn.com.

Høyt nivå
På torsdagens skøytesprint var det flere av utøverne fra de ulike skolene som ga juniorlandslagsløperne hard kamp, og blant jentene var det løpere utenfor landslaget som tok alle de tre første plassene. 

Blant gutta var det omvendt. Der var det regjerende juniorverdensmester Lars Heggen og hans landslagskollegaer som viste røkla hvor lista ligger. 

Se også: Snappet VM-gullet fra svensken på målstreken

Juniorlandslagstreneren noterer seg at det trenes godt i hele landet, og liker det han ser. 

– Ingrid Wollan Benum, som vant jentesprinten i dag, var beste junior på 5-kilometeren i senior-NM på Lillehammer. Der var hun blant de yngste juniorene som deltok og ble topp-15 uansett alder, så det er moro å se at hun vinner her i dag, sier Dahl.  

Finale/Heat 1 jenter
1. Ingrid Wollan Benum, Heimdal videregående
2. Marie Wollan Benum, Heimdal videregående
3. Malene Sirekrok, Hovden skigymnas
4. Hanne Sørbye, juniorlandslaget
5. Linnea Grongstad, Steinkjer videregående
6. Madelen Løvoll Vikan, Heimdal videregående

Finale/Heat 1 gutter
1. Lars Heggen, juniorlandslaget
2. Mons Melbye, juniorlandslaget
3. Filip Skari, juniorlandslaget
4. Johan Orset, Nord universitet
5. Emil Røed, Meråker videregående
6. Halvor Sellesbakk, Heimdal videregående

Saken fortsetter under

Lars Heggen Skolesamling - Meråker - 2024
Regjerende juniorverdensmester i sprint Lars Heggen viste både landslagskollegaene og røkla hvor lista ligger på skøytesprinten under skolesamlingen i Meråker.

Lang tradisjon
Skolesamlingen er et samarbeid som har vært kjørt årlig siden 1980-tallet, og til årets samling i Meråker er det 150-170 langrennsjuniorer som deltar. I tillegg til juniorlandslagets utøvere, kommer Nordreisa, Meråker, NTG Geilo, NTG Lillehammer og Hovden skigymnas med sine beste utøvere. Totalt er det da mellom 150 og 170 løpere som deltar på skolesamlingen denne uka. 

I tillegg stilte Nord universitet, Meråker, Heimdal og Steinkjer videregående skole med flere av sine satsende langrennsløpere til to av øktene på årets skolesamling: intervalløkta i Fagerlia på tirsdag og skøytesprinten i Grova på torsdag.  På disse øktene vokste gruppa til mer enn 200.

Hva er det overordnede formålet med samlingen og hvorfor er den nyttig?
– Skigymnassamlingen er ment for å styrke langrennsatsningen i det ganske land, og sørge for at flere utøvere også fra distriktene og utkantene får gode rammer for å satse langrenn i junioralder, sier Dahl.

Hvilken rolle har juniorlandslaget på samlingen? 
– Vi samarbeider med skolene rundt planlegging og gjennomføring av treningssamlingen. Når vi er der, så handler det om å trene sammen, dele erfaringer og kunnskap på tvers, og det gjelder både på trener- og utøversiden. 

Hva håper dere utøverne tar med seg fra samlingen? 
 Inspirasjon og motivasjon til videre satsning på flere plan. Både bli bedre kjent med andre likesinnete utøvere, og etablere kontaktnett som kan utvikles til gode vennskap for fremtiden. Samt faglig påfyll i form av dialog med utøvere og trenere, sier juniorlandslagstreneren, og trekker fram at de blant annet har hatt besøk av Antidoping Norge og turneen Ærlig Talt.

Les mer: Therese Johaug og Max Hauke fronter antidopingkampanje

Med over 200 utøvere på en felles sprintøkt, hvordan organiserer dere den? 
 Det er lærerne og trenerne på Meråker som kjører alt av organisering av selve skøytesprintøkta alene. De er godt drillet og vet hva som gjelder, sier Dahl, og forteller at de tilpasser formatet litt. 

– På sprinten kjørte vi en jenteklasse og en gutteklasse med prolog, deretter kvart-, semi- og finaler. I heatene er det da slik at de to beste rykker opp i heatet fremfor, de på tredje- og fjerdeplass beholder samme heat til neste runde, og de to bakerste rykker ned til C-heatet.

Se mer fra øktene på Instagram-kontoen til juniorlandslaget

Skolesamling Meråker - 2024
Dyp konsentrasjon før start på finaleheatet i skøytesprinten under skolesamling i Meråker.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026

FlerE artikler

  • Norsk langrenn får nytt privatlag med store profiler ryggen

    Starter nytt privat satsingslag spekket med unge talenter – og med flere av de tyngste navnene i norsk langrenn i ledelsen.
    av Ingeborg Scheve
    22.05.2026
  • Slik tar du vare på rulleskiene dine – tre enkle tips

    av Langrenn.com
    22.05.2026
  • KRONIKK: Hva kommer etter fem år med indre «krig» i NSF?

    av Audun Høisæther, styreleder Foreningen Skirasrota
    21.05.2026
  • Ser kollegaene slutte: – Det skremmer meg

    av Ingeborg Scheve
    21.05.2026
  • Vraker verdenscupen for Vasaloppet

    av Langrenn.com
    21.05.2026