Nok en russisk landslagstrener sier opp

av Ingeborg Scheve • 05.04.2022
Markus Cramers assistenttrener Sergey Turushev sier opp stillingen som landslagstrener for det russiske langrennslandslaget.

Markus Cramers assistenttrener Sergey Turushev sier opp stillingen som landslagstrener for det russiske langrennslandslaget.

Sergey Turushev gir seg som landslagstrener for det russiske langrennslandslaget. 

– Det er på grunn av hvordan situasjonen har utviklet seg. Nå vil jeg være nær familien min, sier Turushev til Championat

Turushev har gjennom flere år vært hovedtrener Markus Cramers assistent. Han har jobbet med løpere som Sergey Ustiugov, Artem Maltsev, Gleb Retivykh, Evgeny Belov, Alexander Bessmertnykh, Alisa Zhambalova, Yulia Stupak og Khristina Matsokina. 

Turushev går nå over i ny jobb som hovedtrener for det regionale laget KhMAO-Ugra.

Problemer med lønn
I forrige uke ble det klart at hovedtrener Markus Cramer ikke fornøyer sin kontrakt med det russiske landslaget. Hovedtrener, som opprinnelig kommer fra Tyskland, har vært trener for Russland siden 2015, og laget har hatt stor framgang i den tida han har hatt ansvaret. 

Cramer forklarer at det er problemer med å få utbetalt lønn som er hovedgrunnen til at han slutter. Det russiske landslaget sliter med å få betalt sine ansatte etter at de internasjonale sanksjonene mot Russland trådte i kraft som følge av krigen i Ukraina. 

Cramer er nå i forhandlinger med det italienske landslaget om mulig samarbeid framover. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Disse løper for Norge i verdenscupen i Sveits

    Ulrik Astrup Arnesen (bildet) slo klubbkameraten i Heming, Kasper Fosser, i KO-sprinten under NM i Sandnes forrige helg. Det ga en plass til den første verdenscuprunden i Locarno i Sveits neste helg. langrenn.com sender løpene direkte.
    av langrenn.com
    17.04.2026
  • Kåret til sesongens største flopp

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Snur 180 grader om karriereslutt

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Bryter med topplag: – Fikk tilbud jeg ikke kan leve av

    av Ingeborg Scheve
    16.04.2026
  • Vi sender alle de store orienteringsløpene også i år

    av Langrenn.com
    16.04.2026