PÅ Den Første Snøen

av SC community • 06.11.2000
Tips for hva man bør fokusere på de første skiturene.

Tips for hva man bør fokusere på de første skiturene.

Forhåpentligvis vil de fleste av oss få snø under føttene de nærmeste ukene. For mange vil det ha gått minst et halvår siden sist. Selv utnyttet jeg de siste snøflekkene så lenge det var mulig og har også gått noen uker på ski i sommer og høst. Likevel passer jeg på å bruke god tid på å «gå meg inn igjen» på ski, som er temmelig ulikt rulleski. Da smører jeg til jeg har spikerfeste og kan konsentrere meg om å få til et godt fraspark.

Lange, rolige turer må til for å gå seg inn. Oppsøk helst lett skiterreng(uten lange,bratte bakker). Vent helst 4-5 dager med å kjøre intervall, dra heller litt på i et minutt eller så en gang i blant for å få litt fartsfølelse. Det samme gjelder i skøyting. Personlig liker jeg ikke å gå uten staver da jeg synes å bli tung i bena av det. I tillegg kan man ikke gå likedan med, som uten. Men for yngre løpere kan dette være nyttig for å få inn balansen og tyngdeoverføringen igjen.

Husk at sesongen er lang. Bruk tid på å gå dere inn sånn at ikke for mange unoter læres inn i starten. Disse kan bli vanskelig å bli kvitt senere. Dra også med dere en trener på noen av de første turene.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Treneren om sin egen utøver: – Sjanseløs

    Oddsen for at Calle Halfvarsson skal slå juniorkometen Alvar Myhlback i motbakkeløpet Bjursås Hill Climb i kveld er elendige. Se løpet direkte her!
    av Ingeborg Scheve
    25.08.2026
  • Har fått drømmestart som proffsyklist

    av Ingeborg Scheve
    25.08.2026
  • Dopingdømt langrennsløper sjokkerer i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • 19-åringen knuste Klæbo og verdenseliten – nå kan skiforbundet stoppe ham

    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • Katastrofe for Lægreid

    av Langrenn.com
    23.08.2026