Trippel Ragde Charge da Amund Riege ble disket

av Kjell-Erik Kristiansen • 11.01.2025
En dramatisk avslutning av Ski Classics-rennet 3 Zinnen Ski Marathon i nord-Italia. Kasper Stadaas spurtet inn til seier foran Amund Riege og teamkollegene Johan Hoel og Andreas Nygaard. Men Riege ble disket for skating og dermed tok Team Ragde Charge hele pallen.

En dramatisk avslutning av Ski Classics-rennet 3 Zinnen Ski Marathon i nord-Italia. Kasper Stadaas spurtet inn til seier foran Amund Riege og teamkollegene Johan Hoel og Andreas Nygaard. Men Riege ble disket for skating og dermed tok Team Ragde Charge hele pallen.

Det 62 km lange rennet slo ikke istykker herrenes felt før man hadde passert bakkespurten i Cimebanche etter 36 km. Da kom plutselig en gruppe på 6 løpere løs, og store lag som Aker Dæhlie, Eksjöhus, Lager 157 og flere andre misset da toget gikk.
De seks var topptrioen fra Ragde Charge med Johan Hoel, Andreas Nygaard og Kasper Stadaas – de tre beste fra fjorårets Ski Classics toalt. I tillegg totallederen Amund Riege fra Team Ramudden og de to Team Engcon-løperne Amund Hoel og Ole Jørgen Bruvoll.

DISKET! Amund Riege mistet den gule trøya etter å ha blitt disket fra en andreplass. Foto: NORDIC FOCUS

Disket for skøyting
Kort før mål måtte både Amund Hoel og Bruvoll slippe.
Samtidig brukte Amund Riege altfor mange skøyteskjær for å skaffe seg posisjonen i ryggen på Stadaas foran spurten. Det reagerade juryen på, og etter å ha diskutert situasjonen ble mannen med det gule startnummeret disket fra sin andreplass.
Dermed overtok lederen Kasper Stadaas også totalledelsen i Ski Classics. Johan Hoel spurtet litt overraskende ned Andreas Nygaard, og etter Rieges disk havnet hele Ragde Charge-trioen på pallen.
I tillegg var Mathias Aas Rolid best av de som ikke kom med i sekstetten i teten. Dermed fire løpere fra Team Ragde Charge blant de 6 beste, gul trøye og en maksdag for laget.

Står over søndag
Litt overraskende er at Kasper Stadaas antagelig ikke kommer til å forsvare ledertrøya på søndagens 11 km lange tempoløp i La Venosta.
– Jeg kommer troligen ikke til start. For meg blir det forberedelser til La Diagonela. Det er alltid deilig å vinne. Jeg hadde en dårlig følelse i Bad Gastein, sier Stadaas, som nå fikk en perfekt revansje.
– Vi ble en bra gruppe. Det var vår taktikk å rykke etter Cimebanche, og vi ville ha med oss noen. Da ble det artig ned dalen mot målet, sier en meget fornøyd vinner.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026

FlerE artikler

  • Landslagsstjerne signerer med norsk privatlag

    Vraket fra landslaget etter en bekmørk OL-sesong. Nå går han for revansj på VM i Falun – med Norges heteste trenernavn i ryggen.
    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Sikrer seg norsk juniorkomet

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Ingen vet hvem som skal sende Ski-VM: – Litt stressa nå

    av Langrenn.com
    28.05.2026
  • En måned etter ulykken: Nå kan hun endelig spise og smile igjen

    av Ingeborg Scheve
    28.05.2026
  • Norsk damestjerne røk ut – se KO-finalene live her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    28.05.2026