Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

av Langrenn.com • 27.05.2026
VM-dronninga fra 2023 er ferdig etter ett år i det norske privatlaget – henter inn to unge talenter og en finsk veteran.

VM-dronninga fra 2023 er ferdig etter ett år i det norske privatlaget – henter inn to unge talenter og en finsk veteran.

Anne Kjersti Kalvå, som ble vraket fra landslaget i fjor, er ferdig i Team Aker Dæhlie. 

Med unntak av to sterke renn under sesongåpningen på Beitostølen og NM-sølv på skiathlon var heller ikke årets sesong noen resultatmessig fest for 33-åringen fra Lundamo. Nå er VM-dronninga fra 2023 ute av laget. 

– Laget fortsetter sin ambisjon om å være verdens ledende private langrennsteam, med mål om å utvikle utøvere og prestere på alle de største arenaene i internasjonalt langrenn, sier daglig leder Jarle Wermskog.

Se også: Nekter å gi opp – nå skal suksesstreneren til Øyre Slind få fart på Kalvå

Bytter ut hele dametroppen

Team Aker Dæhlie bytter nå ut hele langløpstroppen på damesida. 

I tillegg til Kalvå, er Astrid Øyre Slind ute. 

38-åringen har i flere år fått fritak fra Skiforbundets regel om at løpere som får tilbud om plass på landslaget må takke ja for å kunne bli tatt ut til verdenscup og mesterskap. Men i år var det stopp. Astrid Øyre Slind ble nødt til å signere med landslaget Hun har også tatt med seg lagets hovedtrener som sin personlige trener. 

Tvillingsøsteren Silje Øyre Slind er heller ikke med videre. Hun bestemte seg for å legge opp etter sesongen som gikk, og har nå gått inn som trener for Team Konnerud

Se også: Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

Henter inn tre sterke profiler

For kommende sesong har Team Aker Dæhlie tatt inn tre nye langløpsprofiler. Julie Støstad (28) kommer til laget etter to år i Team Ramudden, og blir nå teamkollega med samboeren Gaute Kvåle. 

Finske Kati Roivas (31) og svenske Louise Lindstrøm (26) kommer fra Team Eksjöhus. 

Begge de svenske topplagene er nå lagt ned. Team Ramudden kunngjorde det allerede etter Vasaloppet, mens Team Eksjöhus gikk ut med nyheten i går. 

Les mer: Legger ned privatlag bak flere norske stjerner

Beholder herrelaget

På herresida fortsetter Team Aker Dæhlie med samme tropp som i fjor. 

Den består av seks mann: Kasper Stadaas (32), Mathias Aas Rolid (30), Max Novak (30), Petter Stakston (29), Gaute Kvåle (31) og sammenlagtvinner av årets Ski Classics Amund Riege (25). 

Les mer: Fikk klump i magen da sjefen ringte – beskjeden endret alt

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    VM-gull og Vasaloppseier: Nå er det slutt

    by Langrenn.com
    28.07.2026
  • Kasper Stadaas HAUTDOUBSLOPPET 2026
    1

    Norsk maktoppvisning i Frankrike: – Er i en helt egen klasse

    by Ingeborg Scheve
    26.07.2026
  • 1

    Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    by Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • 1

    Slo Klæbo – signerer med Northug

    by Ingeborg Scheve
    05.08.2026
  • 1

    Falt på joggetur – brakk ankelen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026

FlerE artikler

  • Program for verdenscupen i Trollhättan – siste test før VM

    Alliansloppet og rennene i Trollhättan 28. til 30. august inngår i verdenscupen i rulleski. For mange blir det også siste test før VM, som går allerede neste helg. Se alt av program og detaljer.
    av Langrenn.com
    27.08.2026
  • Sjokkbeskjed: OL-vinneren dropper hele verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Nå skal Northugs nye juniorstjerne gå verdenscup

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026
  • Frk Benjaminsen ble fru Uldbjerg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    27.08.2026
  • – Burde si fra seg landslagsplassen

    av Ingeborg Scheve
    27.08.2026