Ukjent 27-åring får joker-rolle i norsk profflag

av Ingeborg Scheve • 17.06.2025
Julie Victoria Berg under NM i Trondheim 2021. Foto: Vegard Wivestad Grøtt / BILDBYRÅN
Hun hadde egentlig lagt skiene på hylla. Så klinte hun til i NM – og fikk kontrakt med Northug etter en prat på afterski.

Hun hadde egentlig lagt skiene på hylla. Så klinte hun til i NM – og fikk kontrakt med Northug etter en prat på afterski.

27-åringen fra Leksvik var et stort langrennstalent som junior, med flere pallplasser i Norgescupen og topp-10 i NM. Men overgangen til seniorklassen ble tung. Selv om treningsmengdene var solide, uteble resultatene. I fjor valgte Julie Victoria Berg å trappe ned satsingen for å prioritere studier.

Men da NM nærmet seg i januar, kjente hun konkurranselysten på ny.

På Gåsbu klinte Berg til med en kruttsterk niendeplass på den viktige 10-kilometeren. Hun var bare 20 sekunder fra pallen, like bak Anne Kjersti Kalvå og foran flere av Norges beste. 

Headhuntet av Northug

På Gåsbu var også Petter Northug, som selv fortsatt drømte om å kvalifisere seg til VM i Trondheim via NM på Gåsbu. Han la merke til Berg, som han kjente fra det lokale skimiljøet i hjemtraktene på Inderøy. 

Utover vinteren leverte Berg flere sterke plasseringer i Norgescupen, og slo til med en ny niendeplass under Norgescupen i Steinkjer. 

Etter Janteloppet i april, tok den tidligere skikongen en prat med Berg. Etter påske fikk hun tilbud om plass på Team Burger King Northug, og i mai skrev hun kontrakt med laget. 

Selv ble hun litt overrasket over tilbudet, men grep sjansen med begge hender. 

– Jeg synes det var artig. Jeg tipper det gir meg muligheten til å være skiløper et par sesonger til, sier Berg til Adressa.

Se også: – Da Petter Northug ringte, tenkte jeg at dette var veldig riktig tidspunkt

Saken fortsetter under

Julie Victoria Berg - Team Burger King Northug 2025
Julie Victoria Berg hadde egentlig lagt konkurranseskiene på hylla. Så klinte hun til i NM – og etter en prat på afterski fikk hun kontrakt med Petter Northugs profflag. Foto: Team Burger King Northug

Northug: – En spennende utøver å jobbe med

Berg blir en av fire kvinner i Team Burger King Northug sesongen 2025-26. I tillegg til 27-åringen fra Trøndelag, har Northug hentet inn den svenske langløpsstjernen Hedda Bångmann. Fra før hadde han Maren Nielsen og Fanny Endresen i troppen, og begge er med videre kommende sesong. 

Se også: Northug henter Emil Gukild og Hedda Bångman

Hvilken rolle Berg er tiltenkt i laget er ennå ikke helt spikret. Men planen er at løperne skal delta på de fleste rennene i Ski Classics kommende sesong. Selv er hun usikker på hvilke resultater hun kan forvente. 

– Det er en artig mulighet. Jeg vet jo hva Ski Classics er, men jeg aner egentlig ikke hva jeg går til, sier Berg.

Northug er ikke bekymret. 

– Julie skal ha senkede skuldre. Det vil ikke ligge noe resultatkrav inne det første året. Hun vil være en joker i damelaget. Hun er en spennende utøver å jobbe med, og med inspirasjon fra oss tror jeg hun kan fortsette utviklingen fra i fjor. Jeg håper hun får såpass positive opplevelser i vinter at hun har lyst på ett år til, sier han.

Saken fortsetter under

Julie Berg var et stort langrennstalent som junior, log gikk blant annet Ungdoms-OL for Norge i 2015. Foto: GEPA pictures/ Oliver Lerch © Bildbyrån
Julie Berg var et stort langrennstalent som junior, log gikk blant annet Ungdoms-OL for Norge i 2015. Foto: GEPA pictures/ Oliver Lerch © Bildbyrån

Stilte ultimatum

Berg gleder seg til utfordringen. Men da Berg skulle undertegne kontrakten, la hun inn et ultimatum for Northug: NM del 1. 

Mesterskapet kjøres på Steinkjer, praktisk talt i Bergs bakgård, og den festen vil hun ikke gå glipp av selv om det krasjer med Ski Classics. 

– Det er snakk om å stille stafettlag fra Leksvik, og det krasjer med Marcialonga…, sier Berg.

Den tidligere skikongen gir henne imidlertid grønt lys og gyldig fravær. 

– Det passer perfekt! NM på Steinkjer er helga før Marcialonga. Det er La Diagonala som går samtidig med NM, og jeg ville uansett ikke sendt Julie opp på 1800 meters høyde i St. Moritz. Hun har ikke vært nok i høyden. Da er det en mye bedre oppkjøring til Marcialonga å gå NM, sier Northug.

Sier ikke opp jobben

Selv om Julie Victoria Berg nå trapper opp igjen langrennsatsingen og har en proffkontrakt med langløpslaget til Northug, sier hun ikke opp jobben i første omgang. Kontrakten innebærer at hun får alle utgifter dekket, men hun kan ikke leve av skisatsingen.  

– For all del, jeg synes kontrakten og avtalen jeg har inngått er veldig fin. Men jeg blir ikke rik av dette. Men så er jeg ikke med for pengene sin del heller. Det er en artig mulighet, det er en mulighet til å bli kjent med nye folk.

Northug legger om egen satsing

For egen del skal Petter Northug trappe opp fokuset på langløp kommende vinter. 

Men den tidligere OL- og verdensmesteren klarer ikke helt å gi slipp på allround-langrenn. Nylig røpet 39-åringen at han har konkrete planer om å stille til start i VM i Falun i 2027.

Les mer: Petter Northug nekter å gi opp VM-drømmen

Petter Northug Birken 2025
Petter Northug har ikke gitt opp VM-drømmen helt ennå. Foto: Ingeborg Scheve / Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Petter Northug of Norwegian broadcaster TV2 after the Men's Cross Country Skiing 15 km Classic Mass start during day two of Tour de Ski on December 29, 2024 in Toblach.
    1

    Petter Northug trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2025
  • Alvar Myhlback Vasaloppet 2025 Foto: Reichert/NordicFocus.
    1

    Sensasjonell seier i Vasaloppet 2025

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • 1

    Nyforlovet og på flyttefot – men sliter med treningsmonsteret

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2025
  • Olov Roos SkiErg Open 2025 Oskar Svärd
    1

    Ukjent 30-åring sjokkerte – knuste eliten og satte historisk rekord

    by Ingeborg Scheve
    07.09.2025
  • 1

    – Sa til meg selv at jeg skulle vinne!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.09.2025

FlerE artikler

  • Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

    Styret i Ski-VM har valgt å trekke seg, til tross for at eierne ber dem sluttføre. Men styret mener de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Northug bekrefter vinterens satsingplaner

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Nå har Aron fått en lillesøster

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025