Tidligere fotballproff headhuntet — for andre gang
Topplag sikrer seg norsk gjennombruddstalent allerede før sesongslutt
I forkant av sesongen drømte Julie Kvale Støstad om én topp 5-plassering. Fasiten ble langt bedre: seier, tre pallplasser og en fjerdeplass i Vasaloppet, samt andreplass sammenlagt i sprintkonkurransen i Ski Classics.
Når Støstad selv skal trekke fram et høydepunkt fra sesongen som gikk, er hun delt mellom sprintseieren i forkant av Jizerska og fjerdeplassen i Vasaloppet.
– Jeg vil jo gjerne si at det var seieren i Tsjekkia som var høydepunktet i vinter. Det var min første seier som skiløper, og min første pallplass. Men fjerdeplassen i Vasaloppet er mye større, sier 27-åringen fra Krokstadelva til Langrenn.com.
Støstad var bare et halvt minutt fra pallen – og slo superstjernen Stina Nilsson med over et minutt.
I tillegg ble hun nummer to i TjejVasan, nummer tre i Holmenkollmarsjen, og nummer fem i Marcialonga.
– Alt i alt var det en god sesong, sier Støstad.
Se også:
Måtte ta et valg etter nedturen: – Jeg kunne lagt opp
Sjokkbeskjed dagen etter Vasaloppet
Men dagen etter Vasaloppstriumfen, fikk Støstad vite at laget hennes skal legges ned tre uker senere. Beskjeden traff henne hardt.
– Det var selvfølgelig veldig, veldig trist. Vi så det vel kanskje komme, men vi er blitt en familie, så det blir rart, sier Støstad.
Langrennstalentet sto imidlertid ikke lenge uten lag. Etter at nedleggelsen ble kjent, har tilbudene haglet. Bare et par uker senere hadde den tidligere fotballspilleren fått seg en ny, gyllen kontrakt.
– Jeg signerte kontrakten før Reistadløpet. Det var veldig deilig å ha det på plass, og gå inn i den siste rennhelga og vite hva planen for neste sesong er, sier Støstad.
Hvilket lag det er, vil hun ikke ut med før teamet selv kunngjør det. Men hun røper at det er ett av de aller største.
Det er andre gang i hennes tre år lage skikarriere at langløpstalentet er blitt headhuntet til ett av de største lagene i Ski Classics. Første gang var for to år siden, da Team Ramudden hentet henne fra Team Næringsbanken.
Se også: Headhuntet tidligere fotballproff til topplag i Ski Classics
Saken fortsetter under

Elsker å trene
Langrenn.com snakker med Støstad under en bollestopp på vei til påskefeiring i Røldal sammen med samboeren Gaute Kvåle.
Selv om Ski Classics er over og sesongen er på hell, strutter Støstad av motivasjon.
– Jeg elsker å trene, enda mer enn å konkurrere, sier hun ivrig.
– Jeg gleder meg til hver dag når jeg skal ut og trene. Det å få bevege seg, og teste hva kroppen er kapabel til.
I fjor fikk Støstad blant annet måle krefter mot OL-dronninga Frida Karlsson på Tenerife.
Se også: Frida Karlsson kjørte staking med langløpseliten
Saken fortsetter under

Enorm utvikling
Neste sesong starter formelt 1. mai, og blir hennes fjerde som satsende langrennsløper.
Utviklingen hennes de siste tre årene har vært enorm.
Før Støstad kom til Næringsbanken var hun fotballproff og hadde knapt gått på ski. Men allerede første sesong var hun jevnlig blant de topp ti.
Nå, etter sin tredje sesong som skiløper, står hun med sjuendeplass sammenlagt i Ski Classics. Det er et solid steg opp tiendeplassen i fjor, og foran etablerte stjerner som Stina Nilsson og Kati Roivas, som har vært på pallen sammenlagt i Ski Classics tidligere.
Se også: Skistjernen setter strek: – Hadde store drømmer
Hva tror du er nøkkelen til den framgangen du har hatt?
– Jeg har ikke vært sjuk eller skadet, så jeg har fått trent kontinuerlig. Jeg prøver å spise sunt og gjøre kroppen så sterk som mulig. På alle de tre årene jeg har satset, har jeg ikke stått av et eneste skirenn, så jeg må jo ha et bra immunsystem, sier hun, og fortsetter.
– Og så har Lina (Korsgren i Team Ramudden, journ.anm.) lagt opp treningen min smart. Hun skal også ha en del av æren. I år har jeg hvilt litt mer enn jeg har pleid, og jeg tror nok det har vært lurt.
Hva ser du som dine viktigste styrker?
– Jeg er seig. Jeg bedre til å henge enn å holde min egen fart, og i vinter har jeg også vist at jeg har hurtighet.
Hva blir det viktigste du skal jobbe med framover for å bygge videre på denne sesongen?
– Jeg må bli bedre i motbakker. Og så skal jeg jobbe mer med den hurtigheten jeg har vist at jeg har.
Hva er målet for neste sesong?
– Nå vil jeg opp på pallen minst en gang. Vasaloppet ser ut som det passer meg bra, så det er et mål å være på pallen der.
Julie Støstad har allerede vært på pallen i Alliansloppet, ett av verdens største og mest prestisjetunge rulleskirenn, og i Ski Classics Challenger-renn. Men å gjøre det samme i Ski Classics Pro Tour er noe annet, sier hun.











