Eiriks super-veivalg lurte alle i verdenscupfinalen
– Jeg skrattet for meg selv da jeg så at ingen andre fulgte etter, sier Eirik Langedal Breivik. Nordmannen tok et super-veivalg i slutten av knockout-finalen i verdenscupen i Lidköping. Plutselig var han helt alene i teten og kunne juble over en litt overraskende seier.
Norges verdensmester på mellomdistanse fra i fjor lå litt avvente i feltet i herrenes finale, men på det siste langstrekket dro han plutselig en helt annen vei enn de andre.
– Da jeg så at jeg var alene på det veivalget ga jeg full gass langs veien til neste post. Og der så jeg de andre bak meg, skratter Oslo-løperen, som plutselig fikk luke og kunne juble til publikum allerede på den siste posten.
Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com.
Knockoutsprint har aldri vært den store favoritten verken for Eirik Langedal Breivik eller de norske løperne. Nå vant Kasper Fosser den første i årets verdenscup i Locarno og Breivik fulgte opp med den andre norske seieren.
Dessverre ble Kasper Fosser slått ut i semifinalen etter et spurttap mot Anselm Reichenbach og finske Akseli Ruhola. Nordmannen dro hele veien, men tapte noen meter inn mot siste stempling.
– Jeg hadde helt klart foredratt gafling (spredningsmetode) istedet for like løype. Det er mer min type orientering. Det skal jo ikke bare være slik at man kan løpe bak og være best i spurten, sier Kasper Fosser, som satser på revansje i helgens individuelle sprint i Skara.
Se lørdagens verdenscup direkte her.

Pia Young Vik så også sterk ut hele veien til finalen. Men der var hun passiv og ble liggende bak i et felt som ikke spredte på seg. Dermed ble det en enorm spurt med bare tre sekunder mellom første og siste løper.
Pia ble nummer fem som eneste norske i finalen.
Vant gjorde danske Hedvig Valbjorn Gydesen. Faktisk for andre gangen på rad.
– Jeg skjønner ingenting. Det kjentes tungt i beina i finalen, men på slutten så jeg at de andre også var slitne. Og jeg vet at min spurt er bra, sier den sensasjonelle danske løperen, som i år også løper for Tyrving i Bærum.
Victoria Hæstad Bjørnstad rettet opp en dårlig kvalifisering med en bra kvartfinale, men i semifinalen var hun nummer tre og bare to gikk videre.
Lukas Liland og Alfred Bjørnerød var begge nær en semifinale, men de røk i kvarten.
Resultatene finner du her.










