Droppet landslagets opplegg for spektakulært frieri

av Ingeborg Scheve • 07.06.2026
OL-gullvinneren bestemte seg for å gjøre ting annerledes i sesongoppkjøringen år.  

OL-gullvinneren bestemte seg for å gjøre ting annerledes i sesongoppkjøringen år.  

31-åringen gikk første etappe for det franske laget som vant stafetten under OL i Milano/Cortina i vinter. Men etter sesongen var han lei, og bestemte seg for å gjøre ting annerledes i sesongoppkjøringen år.  

Og det er ingenting med det Fabien Claude har gjort så langt i vår som minner om vanlige rutiner. Først skrotet han landslagets opplegg til fordel for sitt eget – på steder som få forbinder med skitrening: Først på Maldivene og Indonesia, og nå på New Zealand. 

Og det var der Claude fridde til sin utkårede: på toppen av Mont Tongariro. Etter å ha besteget den nesten 2000 meter høye aktive vulkanen på Nord-Øya, spurte han kjæresten Maria Fabregat om hun ville gifte seg med ham. Svaret var ja. 

– En kjærlighetshistorie, og en framtid å skrive, sier Claude på sosiale medier.

Trengte noe nytt

Etter over 15 år som skiskytter og 11 sesonger på verdenscupen, mente Claude at han trengte noe nytt i oppkjøringen mot neste vinter. Så han meldte fra til landslagsledelsen at han kommer tilbake i juli. Og så reiste han og kjæresten på oppdagelsestur. 

– Jeg bestemte meg for å gjøre ting annerledes i år, med å reise, trene annerledes og lade opp batteriene, fortalte Claude i starten av mai.  

Det franske landslaget har nå fått inn Norges gulltrener Siegfried Mazet som sin hovedtrener. Han gikk rett fra det norske landslaget til det franske etter OL i Italia.  

Se også: – Først tok de skytetreneren vår, nå vil de ha langrennstreneren også

Fabien Claude debuterte i verdenscupen i 2016. Siden da har han tatt både gull og sølv i OL, begge i stafett henholdsvis i Italia i vinter og i Beijing 2022. Han har gull, sølv og bronse i VM – også de fra stafett. Han har også 32 pallplasser i verdenscupen, derav ti seiere. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • POKLJUKA,SLOVENIA,15.MAR.25 - BIATHLON - IBU World Cup, 12.5km mass start, ladies. Image shows the athletes. Photo: GEPA pictures/ Matic Klansek © Bildbyrån
    1

    Utestenges i ti år: – Gjenspeiler alvoret

    by Ingeborg Scheve
    20.07.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Sverige kaster inn verdens beste junior i verdenscupen

    langrenn.com sender direkte og eksklusivt i Norge når verdenscupen i orientering fortsetter i Tsjekkia den 6.august. Sverige gjør et interessant drag og kaster inn verdens beste junior. 20-åringen fra Stockholm gjør debut, mens Tove Alexandersson avstår igjen.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    30.07.2026
  • Medlem av NM-arrangøren 2027 etterforskes for underslag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    30.07.2026
  • Bryter med NRK: Nå forsvinner TV-sendingene

    av Ingeborg Scheve
    29.07.2026
  • Krügers ensomme VM-jakt

    av Ingeborg Scheve
    29.07.2026
  • OL-stjernen holdt det hemmelig i ett år

    av Ingeborg Scheve
    29.07.2026