Disse arrangerer ski-NM i 2024

av Ingeborg Scheve • 10.03.2022
Skiforbundet har denne uka avgjort hvor NM del 1 og NM del 2 skal arrangeres i 2024 og hvem som skal arrangere mesterskapene.

Skiforbundet har denne uka avgjort hvor NM del 1 og NM del 2 skal arrangeres i 2024 og hvem som skal arrangere mesterskapene.

NM del 1 i langrenn har høy prestisje med stor oppmerksomhet. Hoved-NM i langrenn har fire øvelser på fire dager, sendes direkte på NRK, som regel noen uker før sesongens OL eller VM. I 2024 er det en mesterskapsfri sesong, og rennene planlegges i januar. 

– Øystre Slidre Idrettslag er en dreven arrangør. Klubben har god arrangørkompetanse, og vi ser frem til dette mesterskapet om to år på Beitostølen, sier leder av langrennskomiteen i Norges Skiforbund, Torbjørn Skogstad.

Beitostølen har arrangert større nasjonale og internasjonale arrangement flere ganger, og er regelmessig vertskap for den nasjonale sesongåpningen i november.

– Men vi har aldri arrangert første del av NM før. Dette mesterskapet er mer omfattende, men blir kjempespennende for oss, forteller arrangementsansvarlig på Beitostølen, Erik Østli.

NM del 2 går på Lillehammer i 2024 
Historiens første felles NM planlegges etter World Cup-sesongen, i slutten av mars 2024.

– Endelig får vi dette store mesterskapet med alle våre grener samlet. Dette er et komplekst mesterskap med mange øvelser og mange anlegg i bruk. Med sin fantastiske arrangørkompetanse og alle sine anlegg er Lillehammer et glimrende sted å gjennomføre et slikt mesterskap sier Terje Lund, Arrangementssjef i NSF.

Norges Skiforbund, Lillehammer Skiklub og samarbeidende skilag fikk egentlig tildelt felles NM i mars 2020, men det mesterskapet måtte avlyses på grunn av pandemien. Nå har klubbene og aktørene på Lillehammer fått en ny sjanse i 2024.

Styreleder i Lillehammer Skiklub, Jon E. Rønning, styreleder for Søre Ål IL, Håvard Selbæk og daglig leder for Lillehammer Olympiapark AS, Per Olav Andersen, ser frem til mesterskapet om to år.

– Vi er tre sterke aktører som skal samarbeide om tidenes største ski-NM. Denne utfordringen skal vi klare sammen, forteller Rønning, Selbæk og Andersen.

Fakta
Lillehammer Skiklub er et av Lillehammers største idrettslag med cirka 1250 medlemmer. Søre Ål IL er et fleridrettslag som i vintersesongen driver langrenn, hopp og kombinert. Lillehammer Olympiapark AS er eier av Lillehammers OL-anlegg fra 1994 og de senere også en betydelig arrangør av idrettsarrangementer på internasjonalt nivå.

Historikk NM senior nordiske grener del 1 (fra 2015 NM langrenn del 1)
1994: Vegårdshei, Aust-Agder Skikrets
1995: Oslo, Oslo Skikrets
1996: Stryn, Sogn og Fjordane Skikrins
1997: Mo i Rana, Nordland Skikrets
1998: Rennebu/Meldal, Sør-Trøndelag Skikrets
1999: Skrautvål/Raufoss, Oppland Skikrets
2000: Vang/Rena, Hedmark Skikrets
2001: Steinkjer, Nord–Trøndelag Skikrets
2002: Høydalsmo, Telemark Skikrets
2003: Molde, Møre og Romsdal Skikrets
2004: Bardufoss/Bardu, Troms Skikrets
2005: Søre Ål/Lillehammer, Oppland Skikrets
2006: Skrim/Heddal, Buskerud, Telemark og Oslo Skikretser
2007: IL Varden, Meråker og Granåsen, Nord Trøndelag og Sør Trøndelag Skikretser
2008: Sør Trøndelag Skikrets, alle øvelser
2009: Vind IL (Gjøvik)/ Raufoss IL Hopp, Oppland Skikrets
2010: Stokke/ Vikersund, Telemark & Vestfold og Buskerud Skikretser
2011: Steinkjer, Nord-Trøndelag Skikrets
2012: Voss, Hordaland Skikrets
2013: Vang/Rena, Hedmark Skikrets
2014: Molde, Møre og Romsdal Skikrets – flyttet til Lillehammer, Oppland Skikrets
2015: Røros, Sør-Trøndelag Skikrets
2016: Kvaløysletta/Tromsø, Troms Skikrets
2017: Lygna, Oppland Skikrets
2018: Vang, Hedmark Skikrets
2019: IL Varden Meråker, Nord-Trøndelag Skikrets
2020: Konnerud IL, Drammen
2021: Trondheim, Granåsen Aktivum
2022: Harstad, IF Kilkameratene og Medkila Skilag
2023: Vind IL, Gjøvik
2024: Øystre Slidre IL, Beitostølen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Sveriges turbojunior ydmyker de norske stjernene – igjen

    For tredje år på rad er de norske OL- og VM-stjernene sjanseløse mot den svenske unggutten i prestisjesprinten i Trysil.
    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026
  • Hjertet stoppet to ganger – nå er langrennsdrømmen over

    av Ingeborg Scheve
    24.07.2026
  • Ny utfordring: Mamma Klæbo ansatt som teaterdirektør

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.07.2026
  • Alexander Bolshunov har fått gull igjen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.07.2026
  • Enda en norsk trenerprofil headhuntet til utlandet

    av Langrenn.com
    23.07.2026