VASALOPPET VUNNET AV TORD ASLE GJERDALEN

av SC community • 07.03.2021

Som alltid byr første søndag i mars på Vasaloppet, slik var det også i dag.

Som alltid byr første søndag i mars på Vasaloppet, slik var det også i dag.

Som alltid byr første søndag i mars på Vasaloppet, slik var det også i dag.

Strålende vær og skarpt føre, samt god vind i ryggen, inviterte til raske tider i en utgave av Vasan hvor kun eliten hadde fått startplass, dette som følge av strenge koronarestriksjoner.

Grunnet et veldig lite snødryss i løpet av tiden etter at sporene var satt, ble det til at løperne sto og staket mellom løypene i mil etter mil.

I herrenes oppgjør hvor 244 løpere kom til start i Sälen var det en kvartett Tord Asle Gjerdalen, Vetle Thyli, Anton Karlsson og Ermil Vokuev som lenge lå alene i front og dro på i et meget bra tempo. Det var mellom matstasjonene ved Evertsberg på 47,1 km og Oxberg som ligger etter 61,6 km at gutta hadde røvet til seg en solid luke.

MALER PÅ

Tord Asle mørner gutta og Vetle må etter hvert slippe og ved siste matstasjon på Eldris, når 81 av 90 kilometer er tilbakelagt, da er trioen med Tord, Anton og Ermil samlet, men så vinker Gjerdalen adjø også til de to gjenværende.

Gjennom Moraparken og over Auklandbroa klarer Tord Asle Gjerdalen fra Team XPND Fuel of Norway og holde trøkket oppe og i ensom majestet glir han inn til klar seier og ny løyperekord med 3:28:18.4 og dette var første gangen Vasan ble vunnet under den magiske grensen på 3 1/2 time. Forrige rekord hadde Jörgen Brink fra 2012 med 3.38.41.

– Vasaloppet er jo ett av de store løpene. Jeg har hatt lyst til å vinne det siden jeg begynte med langløp, og jeg greide det. Det var knallhardt, og jeg følte meg aldri sikker på seiern før jeg var inne på oppløpet, og jeg så meg tilbake da også. Det var mye forskjellig føre underveis men vi hadde medvind så det gjorde at det ble jevnere, sier Tord Asle Gjerdalen til Langrenn.com rett etter målgang.

– Akkurat nå er dette det største jeg har opplevd. Helt konge, strålte han videre.

Fra arrangørhold meldes det at dette var åttende gangen at Tord Asle deltok i Vasaloppet, han gikk allerede i 2005 opplyser de, da ble det åttendeplass. For øvrig var dette Norges niende seier på rad i Vasaloppet.

GLEDESTÅRER FOR TOEREN

Også toeren Anton Karlsson fra Lager 157 Ski Team var meget fornøyd og felte noen tårer i mål etter å ha hatt sine doser med motgang. For 16 år siden ble han operert i ryggen.

– Jeg hadde super ski og super kropp. Jeg gjorde alt jeg kunne men det var en kille som var sterkere enn meg idag, sa han til Langrenn.com. Fra Anton og opp til vinneren var det 36 sekunder, han brukte 3:28:54.7.

Ermil Vokuev fra Russian Winter Team var veldig preget av kraftanstrengelsen da han tok seg opp siste lille stigningen til oppløpet og han kom i mål på 3:29:19.8, det var 61 sekunder fra seieren.

Etter 95 sekunder fra seiersherren hadde gått i mål begynte det å renne jevnt på med løpere. Da kom også Team Kaffebryggeriets Vetle Thyli i mål, mannen som lenge lå i tetkvartetten hadde gitt fra seg tett på to minutter.

Se også: Slik gikk det med damene (Ny rekord også der – Bjørgen på pallen)

VASALOPPET

7. mars 2021

Sälen til Mora – Sverige

MENN – 90 KM – KLASSISK

1. Tord Asle Gjerdalen, Team XPND Fuel of Norway 3:28:18.4 

2. Anton Karlsson, Lager 157 Ski Team 3:28:54.7

3. Ermil Vokuev, Russian Winter Team 3:29:19.8

* Komplette resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm gjør VM-comeback

    La opp verdenscupkarrieren i langrenn i fjor høst. Nå gjør hun VM-comeback på elitenivå, i en helt annen idrett.
    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • La opp i april – nå er hun gift!

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026