Anikkens «umulige historie» bare fortsetter
– Jeg bare håper å holde meg frisk. Og å ha moro hver gang jeg starter, sier Oslo-jenta etter enda en ny milstolpe der hun også tok tilbake den gule ledertrøya fra Emilie Fleten, som ikke greide å henge med denne gangen.
– Vet ikke hva jeg kjente underveis. Men jeg bare elsker denne løypa. Jeg var litt usikker på kneet, sier Anikken, som ble hardt kvestet i en rulleskiulykke tidligere i høst da hun ble påkjørt av en bil.
Hardt kvestet i ulykke
Før premieren i Bad Gastein i desember var hun bare glad for å være i miljøet. Hun bestemte seg kvelden før for å forsøke i det individuelle rennet. Sensasjonelt vant hun det, og dagen etter fulgte hun opp med 2.plass i langløpet etter Emilie Fleten.
Nå kom hun løs tidlig sammen med sin tidligere lagkamerat Jenny Larsson, nå i Lager 157, og Silje Øyre Slind fra Team Aker Dæhlie.
Trioen jobbet godt sammen
– Vi jobbet godt sammen, og Anikken og jeg kjenner jo hverandre veldig bra, sier Jenny Larsson, som var nærmest i spurten.
– Det var uventet at vi kom løs så tidlig. Jeg trodde ikke det var mulig.
Silje Øyre Slind falt i den siste svingen før oppløpet, men tok sin fjerde pallplass i Ski Classics. Hun innrømmer at hun ble sliten før spurten, men håper å kunne utfordre igjen på søndag da 11 km individuell start venter i La Venosta ITT.
Tilbake i gult
Dagen ble fullkommen for Anikken Gjerde Alnæs som også tok over den gule ledertrøya fra Emilie Fleten. Fjorårets dronning i Ski Classics ble nummer 5 etter at Stina Nilsson hadde spurtet inn som nummer 4.
Emilie, som stoppet i Toblach etter to mil og hadde tydelige problemer, mistet også klatretrøya som Silje Øyre Slind når har tatt over med fem poengs forsprang.
Anikken Gjerde Alnæs forsterket også ledelsen i sprintkonkurransen etter å ha vært først på dagens eneste spurt på Nordic Arena i Toblach etter 22 km.
Resultatene finner du her.