Øyre Slind slo Johaug på oppløpet og vant Birkebeinerrennet
Kampen om seieren i Birkebeinerrennet ble en thriller til målstreken mellom langløpsdronninga Astrid Øyre Slind og verdenscupdronninga Therese Johaug.
Det ble tidlig klart at kampen om seieren skulle stå mellom Vasaloppsvinneren Astrid Øyre Slind og Therese Johaug. Og det nervepirrende spurtoppgjøret ble en kamp helt til målstreken, i favør Øyre Slind.
– Å vinne Birken har sjukt mye å si. Det er jo sjukt mye prestisje å vinne det, og særlig siden det er så mange gode med. Det er deilig at det klaffer i store renn, sier Øyre Slind.
Seieren i Birken er forøvrig historisk: Øyre Slind er første kvinne til å vinne Birkebeinerrennet uten festesmøring. Det var ett av Øyre Slinds store mål for sesongen.
For knappe to uker siden vant hun Vasaloppet. Men da med nesten tre minutters margin.
Topp 3 kvinner elite, Birkebeinerrennet
1. Astrid Øyre Slind, Team Koteng-Eidissen, 2:47:23
2. Therese Johaug, Team Ragde Charge, 2:47:24
3. Emilie Fleten, Team XPND-Fuel, 2:47:49
I menn elite var det Andreas Nygaard som vant. Også der var det et heftig spurtoppgjør in seieren.
I går ble det gjennomført fire ulike Birken-arrangementer: SkøyteBirken og TurBirken 54 fra Rena til Lillehammer, TurBirken 28 fra Sjusjøen til Lillehammer, samt StafettBirken på 4×7.5km på Birkebeineren Skistadion på Lillehammer.
I morgen avsluttes Birken Skifestival med UngdomsBirken
Totalt er det over 8200 påmeldte til de ulike arrangementene under Birken Skifestival, derav nesten 1500 på UngdomsBirken.
Detaljer, historikk, startlister, liveresultater og resultater finner du her.
FAKTA: Birkebeinerrennet
Hvem: Pluss-minus 6000 deltakere
Hva: 54km turrenn, inngår i Visma Ski Classics
Hvor: Rena til Lillehammer
Når: 19. mars, 2022
Løyperekorder:
Petter Eliassen, 2:19:28.3 (2015)
Therese Johaug, 2:41:46.6 (2015)
Birkebeinerrennets hjemmeside










