Chris Jespersen: «Det enkle er godt nok»

av Langrenn.com • 04.12.2025
Etter mange år på ski deler Chris Jespersen sin erfaring som Pro Team Director i Team Aker Dæhlie. Drevet av sin lidenskap for teknikk og en enkel filosofi: Det enkle er nok.

Etter mange år på ski deler Chris Jespersen sin erfaring som Pro Team Director i Team Aker Dæhlie. Drevet av sin lidenskap for teknikk og en enkel filosofi: Det enkle er nok.

Etter et helt liv på ski har Chris Jespersen, Pro Team Director i Team Aker Dæhlie, samlet både gode og mindre vellykkede erfaringer om trening. I dag bruker han denne kunnskapen for å hjelpe utøverne i laget sitt til å utvikle seg.

– Jeg har samlet mye erfaring etter å ha gått på ski hele livet. Jeg har gjort mye dårlig i treningsveien, og forhåpentligvis noe bra også. Så jeg prøver å bruke erfaringene min til å hjelpe utøverne å bli så gode som mulig, sier han.

I rollen som Pro Team Director fanger han raskt opp når noen er på vei i feil retning.

– Flere av dem gjør noen ganske rare ting i treningen. Da kan jeg snakke med dem og forsøke å få dem til å tenke litt mer fornuftig. Jeg tror det er viktig å ha noen å prate med om trening. Jeg kan jo snakke av egen erfaring – og jeg har selv også gjort veldig rare ting i treningen. De kan bruke meg så mye de vil.

Teknikk er Jespersens store lidenskap, og det er her han legger mest fokus.

– Min lidenskap i langrenn er teknikk. Så jeg prøver så godt jeg kan å hjelpe utøverne til å bli bedre skiløpere. Jeg gjør mitt beste for å få dem til å høre på meg.

En enkel filosofi

Når han skal oppsummere sin treningsfilosofi, lander han på noe av det mest grunnleggende:

– Det enkle er godt nok.

I episode tre av Ski Classics Ski or Die, som slippes på fredag, blir man enda bedre kjent med Chris og Team Aker Dæhlie – og høre mer om filosofien og erfaringen som driver arbeidet deres fremover.

Ski Classics Ski or Die publiseres på strømmetjenesten SC Play, som inngår i medlemskapet hos Langrenn.com. Er du ikke medlem ennå? Bli medlem her!

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 01.02.2026, Bedrichov, Czech Republic (CZE): Hanna Lodin (SWE), Anikken Gjerde Alnaes (NOR), (l-r) - Ski Classics Jizerska50 - Bedrichov (CZE). www.nordicfocus.com. © Reichert/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
    1

    Norsk langrennsprofil legger opp

    by Ingeborg Scheve
    03.03.2026
  • 1

    Skistjernene bekrefter: – Vi flytter sammen

    by Ingeborg Scheve
    22.09.2026
  • 1

    TV-krise for langrenn: – Det blir et stort tap

    by Langrenn.com
    28.09.2026
  • 1

    OL-mesteren sjanseløs mot langløpsproffene

    by Ingeborg Scheve
    07.03.2026
  • 1

    Vraker verdenscupen etter OL-smellen: Vil ta revansj i Vasaloppet

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2026

FlerE artikler

  • Ski Classics kommer til Spania med RTVE

    RTVE har sikret seg eksklusive TV-rettigheter av Ski Classics i Spania. Prologen i Bad Gastein og alle Grand Classics-arrangementene i sesong XVIII vil bli sendt direkte med spanske kommentarer på Teledeporte og RTVE Play.
    av Ski Classics
    13.10.2026
  • Rolf Nyhus er død: Var der da Oddvar Brå brakk staven

    av Langrenn.com
    13.10.2026
  • Har allerede slått OL-stjerner: Disse 5 kan bli vinterens store snakkiser

    av Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • Johannes Thingnes Bø gjør comeback i skiskyttermiljøet

    av Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • Team BSV IBEX henter inn amerikansk verdenscupprofil

    av Leandro Lutz
    13.10.2026